Její barvy odkazují na královskou moc. Dvanáct drahých kamenů je v ní uloženo s matematickou přesností. A jen těžko uvěřit, že Svatováclavská koruna není pravá.
"Repliky se vytváří ze stříbra, které je bohatě pozlaceno nejryzejším zlatem. Všechny kameny a perly bývají ze skleněných kompozitů, které jsou přesně vytvarovány a zabarveny tak, aby to bylo k nerozeznání od těch originálních kamenů," uvedl kurátor Petr Lukas.
Z výbavy 22 českých panovníků nechybí nic, ani žezlo a jablko. Za jedinečnými replikami stojí přední český zlatník Jiří Urban. Jeho šperky nosila i britská královna Alžběta II. nebo papež Jan Pavel II.
[chooze:article;value:576266]
Svatováclavský korunovační meč pochází z dílny zbrojíře Patricka Bárty. "Práce na tom bylo hodně, protože to dělám původními technologiemi. To znamená, že to není vykované z nějakého kousku oceli, nějaké pružiny, ale je to z vyhutněného železa a je to poměrně složitý proces," svěřil se.
Ojedinělým kouskem v Letohrádku Mitrovských je císařská koruna Svaté říše římské, jejíž originál je uložen ve Vídni v klenotnici na hradě Hofburg. "Tady je ještě jako doplněk kopie Longinova kopí. Když se to jeho kopí dotklo Ježíšova těla, tak získalo údajně nadpřirozené schopnosti," řekl Lukas.
Repliky vzácných klenotů doplňuje panovnický oděv, třeba slavnostní šaty Marie Terezie, nebo dobové dokumenty a insignie, tedy odznaky hodnosti.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.