V Česku chybí tisíce zdravotních sester. Od září by jich mělo jít víc do škol

Do deseti let má podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky odejít do penze třetina všech zdravotních sester. Situaci má zachránit navýšení kapacit na vysokých školách, které má vést k výchově 22 tisíc vysoce erudovaných nelékařských zdravotnických pracovníků.

"My tím vykryjeme to riziko, které je spojené se stárnoucí populací a se stárnoucí populací všeobecných sester a dalších," popsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). U všeobecných sester se počítá s více než 11 tisíci absolventy.

[chooze:article;value:598438]

​Mělo by přibýt i přes 3 500 nových zdravotnických záchranářů, kteří slouží třeba u záchranky nebo na urgentních příjmech. Stát to má vyjít na téměř 13 miliard korun.

"Školy jsou placené za to, že skutečně ten student nastoupí a že skutečně absolvuje to studium. Takže kdyby nějaká vypadla, tak ostatní musí ten závazek převzít," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

"Bylo to vlastně na nátlak hnutí ANO a mých kolegů v rámci zdravotnického výboru," doplnil stínový ministr zdravotnictví a poslanec Kamal Farhan (ANO). "Ruku v ruce to navyšování kapacit na vysokých školách jde s navyšováním kapacit na vyšších a středních školách," vysvětloval Válek.

[chooze:article;value:598962]

​Podle opozice ale jen navyšování stavů ve školách situaci ve zdravotnictví nezachrání. Nástupní platy po pěti letech studia na vysoké škole totiž u zdravotníků začínají na necelých 35 tisících hrubého za měsíc, což je méně než průměrná mzda.

"To ohodnocení je v současné chvíli neadekvátní. Je to zase neschopnost ministra Válka. Zákon o mzdě, nic takového nepředložil, vidíte, že se neustále dohaduje s odboráři a dalšími profesními organizacemi," myslí si Farhan.

"Co já jsem se snažil prosadit, když jsme se bavili o platech pro zdravotníky, tak aby ten aspekt věku, který je v tom odměňování klíčový, jsme eliminovali. A aby už ten nástupní plat byl daleko vyšší," uvedl Válek. Zhruba pětina absolventů míří třeba za hranice Česka nebo do soukromých praxí, které nejsou kryty ze zdravotního pojištění.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.