Moderní bydlení

V Česku vzniknou dva tisíce nájemných bytů. Chybí jich 150 tisíc, hřmí experti

Vláda uvolnila na stavbu nových dostupných nájemních bytů sedm miliard korun. Do poloviny roku 2026 jich mají vzniknout dva tisíce.

"Nové byty k pronájmu budou zároveň za nižší než tržní nájem pro skupiny lidí, kteří jsou důležití a o které má daná obec zájem. To znamená zdravotní sestry, učitelé, mladé rodiny, lékaři," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Dva tisíce bytů podle odborníků trh nespasí. Podle některých odhadů jich totiž chybí až 150 tisíc. Zohlednit by se ale ve výstavbě měla i data demografů.

[chooze:article;value:591084]

"Dokud nebudeme přemýšlet z dlouhodobého hlediska nad tím, kde to má smysl stavět, tak tenhle problém nevyřešíme. K tomu potřebujete mít tvrdá a pečlivá data, my jsme k tomu dělali analýzu, která jasně ukazuje, že v malých městech nám v příštích deseti letech může vzniknout obrácený problém, tedy převis nabídky nad poptávkou," řekl jednatel společnosti Flat Zone Milan Roček.

Podle expertů nejsou problémem jen finance. Kamenem úrazu může být také třeba velká byrokratická zátěž. "Na těch aktivních zajímavých trzích z pohledu bydlení je opravdu problematické získat povolení k výstavbě. Jednak máme složitý povolovací proces, ale to, čeho jsme svědky, je i velmi významná míra odvolávání se proti výstavbě ze strany různých spolků a občanů," sdělil Petr Hána, odborník na trh s nemovitostmi ze společnosti Deloitte.

[chooze:article;value:596566]

"Možná bych spíš radil obcím podívat se, jaké mají rezervy a začít rekonstruovat bytový fond, který jim ještě zůstal, ale nemají ho úplně okamžitě k dispozici. Tam by to šlo rychleji než s novou výstavbou," řekl člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Jiří Pácal.

Trhu by mohl pomoci i zákon o podpoře bydlení. Ten aktuálně projednává Sněmovna a ve čtvrtek prošel garančním výborem. Po více než půl roce se díky tomu dostává do druhého čtení.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.