Obloha nad částí Stromboli zešedla. Oblak černého kouře totiž zakryl slunce, informoval web La Sicillia. Láva z aktivní sopky teče do moře. Neměla by ale zasáhnout žádnou obydlenou oblast.
Infine, sempre da #Stromboli, un'incredibile ripresa dell'area craterica effettuata da drone dal personale #INGV dei progetti #UNO e #Dynamo per verificare l'effettiva presenza di una colata di lava attiva in seguito alla frana.
— INGVvulcani (@INGVvulcani) July 3, 2024
A domani per altri eccezionali video da Stromboli! pic.twitter.com/HJhw96pApR
Erupce sice vypadala hrozivě, nedošlo ale k žádným zraněním ani škodám. "Přibližně v 18:20 byl pozorován další a náhlý nárůst amplitudy, který dosáhl nejvyšší hodnoty přibližně v 18:40. V 18:46 byl zaznamenán proud lávy, který se rychle rozšířil podél Sciara del Fuoco, dosáhl pobřeží a dotekl do moře," popsali podle webu palermolive.it vulkanologové.
[chooze:article;value:557990]
Sopka vybuchla přesně pět let po dvou erupcích, které ostrovem otřásly. Patřily k nejsilnějším od roku 1985, kdy ji vulkanologové začali monitorovat. Stromboli je velmi aktivní a k erupcím dochází od roku 1934 poměrně často. Více než výbuchy tak je nebezpečný kouř.
V květnu vybuchla sopka na Islandu:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.