Původní návrh se od finální podoby výrazně liší. Návrh, který před čtyřmi lety vyhrál v architektonické soutěži, se pražská Technická správa komunikací (TSK) rozhodla ignorovat a zadat ho nakonec formou design & build, tedy zhotovitel si mohl upravit projekt podle svých potřeb.
"Bohužel můžeme konstatovat, že je to zmařené úsilí. Architekt se snažil ze všech sil navrhnout kvalitní podchod. A ten výsledek, který tam realizovala ta dodavatelská firma, je skutečně to nejstupidnější inženýrské dílo," konstatoval předseda České komory architektů Jan Kasl..
[chooze:article;value:584826]
Technická správa komunikací tvrdí, že nová verze podchodu Praze ušetřila desítky milionů korun. "Celý ten podchod měl být metr osmdesát pod úrovní vozovky," poznamenal náměstek ředitele TSK Josef Richter.
Původní verze měla i světlík. Ten přišel Technické správě komunikací zbytečný. S architektem, který vyhrál soutěž, novou podobu podchodu nikdo nekonzultoval. "Rozumím potřebě snížit cenu stavby a s tím spojené potřebě snížit celkovou výšku stavby, tudíž i její profil. I tak by se ale dalo s tvarem profilu pracovat ku prospěchu prostorového dojmu. Úprava tvaru mi byla oznámena jako hotová věc, a to mě mrzí," reagoval architekt.
Kvůli podobě podchodu se do sebe pustili i současný a bývalý náměstek pro dopravu. "Architektonické soutěže jsou určitě potřeba a jsou vhodné, ale bohužel se u toho musí přemýšlet," tvrdí Zdeněk Hřib (Piráti). "Za 110 milionů korun jsme mohli mít víc než betonovou díru pod zemí, ale to by se tomu musel pan náměstek Hřib věnovat.," oponuje exnáměstek Adam Scheinherr (Praha sobě).
Jestli na nové verzi podchodu město ušetří, se lze jen dohadovat, objevily se totiž nepředvídatelné okolnosti, které stavbu prodraží o miliony.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.