Moderní bydlení

V Rusku ve velkém zdražuje jídlo. Ekonomika naráží na strop, hodnotí expert

Statistiky ukazují ekonomický růst, vysoké výplaty a nízkou nezaměstnanost pohybující se kolem 2 %. Samotní obyvatelé však změny pociťují ve svých peněženkách. "Ruská ekonomika se přehřívá, hrozí stagnace a další problémy. Kolaps je příliš silné slovo. Nicméně my vidíme, že skutečně ruská ekonomika po více jak dvou letech, takřka třech letech války, naráží na hranici toho, co je schopna bez problému zvládnout," řekl.

Největší změny Rusové vnímají na růstu cen spotřebního zboží, zejména potravin. Oproti Čechům mají podle Justa "jistou imunitu vůči zdražování" a po zkušenostech s ekonomickým kolapsem v 90. letech si zvykli šetřit na potravinách jako maso a máslo.

"Do kontextu s válkou to stále ještě nedávají, protože válka je pro většinu Rusů spíš virtuální. Ale věří, co jim říká propaganda, že za zdražování může Západ, že za to může ekonomický tlak, a také, že jsou stále ještě přesvědčení, že ruská ekonomika to může zvládnout právě kvůli tomu, že jsou naučeni z 90. let," vysvětlil publicista.

[chooze:article;value:585561]

​Státní peníze primárně směřují na obranu a bezpečnost, což se projevuje právě v ekonomice. Pro Rusko je takový způsob financování ze střednědobého i dlouhodobého hlediska nebezpečný. Podle Justa má Putin na mírové dohodě vlastní zájem. "On chce mír, aby z toho Rusko a on sám vyšel jako vítěz. Tudíž Vladimir Putin je stále přesvědčen, že ruská ekonomika to v nějakém krátkodobém hledisku příštích dvou až tří let ještě vydrží," dodal.

Eskalaci války může ovlivnit i příští americký prezident. "Pokud by Donald Trump chtěl nějakým způsobem eskalovat situaci ještě více, tak si myslím, že Vladimir Putin by to akceptoval, protože i eskalace je pro něho výhodná," uzavírá. Celý rozhovor si můžete přehrát pod titulkem.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.