Moderní bydlení

V USA je velký zájem o předčasné hlasování. Odvolilo už 40 procent voličů

30 miliónů hlasů odešlo poštou a přes 30 miliónů lístků odevzdali lidé osobně ve volebních místnostech. První, které se letos otevřely, byly ve státě Virginie a zájem tam ani po měsíci neopadl. "Hlasovat předčasně bylo super. Bylo to mnohem jednodušší, než jsem čekal. Mám hodně práce a takhle jsem se mohl vyhnout frontě," řekl nadšeně obyvatel Virginie Kyle.

"Lidé teď o volbách hodně mluví. Možná uvidíme víc lidí hlasovat předčasně než v minulých letech," pronesla obyvatelka Brielle. "Informace o brzkých volbách jsou teď mnohem lépe dostupné. Mám pocit, že v minulých letech jsem o tom buď nevěděl nebo jsem neměl důvod to dělat," uvedl Theo také z Virginie.

[chooze:article;value:581459]

​Před volebními místnostmi působí i dobrovolníci, kteří pomáhají voličům správně vyplnit volební lístky. Někteří lidé vzali svou účast ve volbách velmi zodpovědně a svůj hlas přišli vhodit i přesto, že už byli jednou nohou na Halloweenských oslavách.

"Těším se, až odvolím. Je to podruhé, co jdu hlasovat. Ale poprvé, kdy se na to opravdu těším. A myslím, že spousta mých kamarádů to má podobně," svěřil se Thomas, který dorazil v kostýmu Patricka Hvězdice ze seriálu Spongebob v kalhotách.

Demokratičtí voliči míří k volebním urnám s předstihem tradičně. U republikánů ale letos data z některých států ukazují oproti minulým letům až dvojnásobný zájem. Neznamená to ale, že by republikáni momentálně ve volbách jakýmkoli způsobem vítězili. Aktuálně je registrovaných asi 160 miliónů lidí a jen asi polovina u registrace uvedla, ke které straně se přiklání.

[chooze:article;value:581319]

​Data z jednotlivých klíčových států podle televize NBC ale leccos prozrazují. V důležité Arizoně přibylo voličů mužů republikánů a v Pensylvánii zase žen demokratek, což dává aspoň teoretickou představu o tom, jak by mohly dopadnout výsledky v těchto státech. Na federální celostátní úrovni je to velmi těsný souboj a ani jeden z kandidátů nemá vítězství jasné.

Kdo nechce chodit k volbám osobně, může ve vybraných státech hlasovat poštou nebo vhodit svůj lístek do speciálních zabezpečených boxů. Policie na severozápadě USA teď ale řeší incident, kdy boxy někdo zapálil a zničil tak stovky hlasů. Lidé tam můžou zažádat o náhradní hlasovací lístek.

O novém šéfovi Bílého domu rozhodnou Američané 5. listopadu. Výsledky budou ale dost pravděpodobně známé až o několik dní později, a to kvůli sčítání korespondenčních hlasů.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.