"Hlášení o pozorování vlků, zejména ze severní části CHKO, se začala objevovat už loni koncem roku. S jistotou se je podařilo potvrdit díky fotopastem až letos na podzim. Podle všeho se na území chráněné krajinné oblasti pohybuje zatím jen jeden vlk," řekl k návratu šelmy do Železných hor Vlastimil Peřina z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).
Do CHKO se vlk vrátil po dvou stoletích. Už loni samec vlka, který přišel s telemetrickým obojkem (umožňuje sledovat pohyb zvířete) z Polska a ve Žďárských vrších se usadil a založil smečku, několikrát krátce zaběhl i do Železných hor.
[chooze:article;value:581297]
Vlci v posledním desetiletí postupně osidlují Českou republiku. "Vlk se člověku obvykle vyhýbá a zaregistruje ho díky výbornému čichu i sluchu daleko dřív než člověk jeho. Více než 90 % potravy vlků tvoří přemnožená spárkatá zvěř, přesto ale může dojít k útoku na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata, protože pro vlky představují jednoduše dostupnou potravu," uvádí AOPK.
"Uvítáme další informace od odborné i laické veřejnosti. Velmi užitečné mohou být především fotografie nebo snímky z fotopastí. Informace zejména z vlkem nově osídlených oblastí nám umožňují jednat s farmáři o včasném zabezpečení stád," doplnil Václav Hlaváč z vysočinského pracoviště AOPK.
[chooze:article;value:583122]
Zatímco v Česku se vlci rozšiřují, jinde v Evropě už s nimi mají problémy. V Bruselu se proto chystá snížení jejich ochrany, což se ale nelíbí ochráncům přírody, popisuje web Euronews. Vlky chtějí odstřelovat i na Slovensku, uvádí web tvnoviny.sk, a i tam se proti tomu lidé bouří.
Větší počet vlků přírodě podle vědců prospěje. Podívejte se na reportáž (1/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.