Moderní bydlení

Vánoční dárky v ohrožení. Obchodní inspekce varuje před nákupy na internetu

"Vždy věnujte pozornost tomu, kde nakupujete a zda jste si jistí, že se jedná o důvěryhodný internetový obchod," radí na svých stránkách Česká obchodní inspekce. "Před nákupem na internetu berte v úvahu i to, že internetový obchod lze zřídit téměř odkudkoliv na světě během několika okamžiků, často i zcela anonymně," pokračuje sdělení. 

Při nákupu na neznámém e-shopu je vždy vhodné ověřit si zkušenosti ostatních uživatelů. "Pokud žádné uživatelské recenze nenaleznete, případně jsou-li negativní, je třeba zpozornět," píše ČOI. Internetové obchody mohou mít i takzvané známky důvěry. V České republice se jedná například o certifikát Asociace pro elektronickou komerci. Jeho pravost si můžou zájemci ověřit na internetových stránkách organizace.

[chooze:article;value:587771]

Dalším důležitým bodem je podle České obchodní inspekce historie obchodu na dané doméně a dohledatelnost informací o provozovateli prodejny. "Na internetové stránce důvěryhodného obchodu by vždy měly být snadno dohledatelné informace o jeho provozovateli. V případě českých podnikatelů se bude jednat zejména o název společnosti nebo jméno podnikatele, IČO a adresu sídla nebo místa podnikání," zmiňuje ČOI na webu.

Dostupné by měly být také obchodní podmínky, které je vždy vhodné si přečíst. Známkou rizikového e-shopu mohou být i nápadně nízké ceny nebo nutnost platby předem. Řešení případného problému se podle organizace může často zkomplikovat. "Pokud je obchod provozován ze zahraničí nebo je jeho provozovatel neznámý, může být postih případných porušení české legislativy na ochranu spotřebitele obtížný nebo nemusí být možný vůbec," varuje ČOI. 

Nákupy skrze sociální sítě

Obchodníci na instagramu by na svém profilu měli mít podle ČOI zveřejněné informace o svém internetovém obchodě ale i sobě včetně kontaktu. Tím může být třeba e-mailová adresa. "Jako varování může zájemci pomoci přečtení příspěvků u nabízeného zboží týkající se kvality nebo dodání. Zvýšené pozornosti je potřeba zejména, když je cena velmi nízká," popisuje článek obchodní inspekce.

"Dále je vhodné zaměřit se i na komentáře samotné a jejich autory, zda se jedná o skutečná hodnocení skutečných lidí, anebo o falešné profily," pokračuje sdělení. Instagram poskytuje i štítek ověření, který potvrzuje, že účet patří skutečné osobě nebo značce. 

[chooze:article;value:585743]

Na facebookovém Marketplace by měl profil spotřebiteli poskytnout základní informace i hodnocení a recenze ostatních kupujících. "Prodávající by neměl se zájemcem komunikovat mimo prostředí dané sociální sítě. Také stáří profilu je vypovídající," píše ČOI.

Další rady ohledně nákupu na internetu i přes sociální sítí sdílí Česká obchodní inspekce na svých stránkách. K nalezení je zde také seznam rizikových e-shopů. 

Vejce zdražila až o 22 procent. Před Vánoci je větší poptávka, vysvětluje ekonom (12/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.