Vědci jsou jen krok od vyřešení záhady. Přišli na to, jak vznikly největší galaxie

Astronomové z univerzity v Southamptonu doufají, že díky jejich nejnovější studii se jim podaří vyřešit to, co nazývají "mezigalaktickou záhadou", tedy jak vznikly eliptické galaxie, píše web The Guardian. Tyto galaxie vypadají jako vypouklé fotbalové míče a patří mezi největší galaxie, které známe. 

Podle astronomky Annagrazie Puglisiové je její tým jen krůček od získání odpovědí. Klíčem k pochopení vzniku vesmíru by podle ní mohly být "kosmické srážky", píše portál Independent. "Dvě diskové galaxie, které se srazily, způsobily, že plyn, z něhož se tvoří hvězdy, klesl směrem k jejich středu a vytvořil biliony nových hvězd," uvedla. 

"K těmto vesmírným srážkám došlo asi před 8 až 12 miliardami let, kdy byl vesmír v mnohem aktivnější fázi svého vývoje. Naše zjištění nás přibližují k vyřešení dlouholeté záhady v astronomii, která nově vymezí naše chápání toho, jak vznikaly galaxie v raném vesmíru," řekla. 

[chooze:article;value:585674]

Ve spolupráci s čínskou observatoří Tsuchinshan a Čínskou akademií věd tým vědců analyzoval v chilské poušti Atacama více než 100 galaxií ve vzdáleném vesmíru. A to pomocí největšího radioteleskopu na světě, známého jako Alma. 

Vedoucí studie Qing-Hua Tanová uvedla, že při výzkumu byla použita nová technika, která zkoumala rozložení světla vyzařovaného vzdálenými a vysoce svítivými galaxiemi. Astrofyzici se snaží tento proces pochopit již několik desetiletí.

"Tyto galaxie vznikají rychle. Plyn je nasáván dovnitř, aby živil černé díry, a spouští výbuchy hvězd, které vznikají 10krát až 100krát rychleji než naše Mléčná dráha," řekla Tanová. "Poskytne nám to ucelenější obraz raného formování galaxií a prohloubí naše chápání toho, jak se vesmír vyvíjel od počátku věků," dodala Puglisiová. 

Vědci z Liberce představili unikátní mikroskop. Podívejte se na reportáž TV Nova (11/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.