Tým vedený Durhamskou univerzitou ve Velké Británii použil techniku známou jako gravitační čočka, při níž se blízká galaxie používá jako obří lupa k ohýbání světla od vzdálenějších objektů ve vesmíru. To jim umožnilo podrobně prozkoumat, jak je světlo ohýbáno černou dírou uvnitř galaxie vzdálené stovky milionů světelných let od Země.
K potvrzení velikosti černé díry byly rovněž použity simulace na superpočítači a snímky pořízené Hubbleovým vesmírným dalekohledem, uvádí CNN. Podle tiskové zprávy Královské astronomické společnosti se jedná o první černou díru nalezenou pomocí gravitační čočky.
[chooze:article;value:462220]
"Tato konkrétní černá díra, jejíž hmotnost je zhruba 30 miliardkrát větší než hmotnost našeho Slunce, je jednou z největších, jaké kdy byly objeveny, a je na horní hranici toho, jak velké černé díry podle našeho názoru teoreticky mohou být, takže jde o nesmírně vzrušující objev," uvedl hlavní autor studie James Nightingale, kosmolog z katedry fyziky Durhamské univerzity.
https://twitter.com/CNN/status/1641164613046738945?cxt=HHwWgoC9qaahy8YtAAAA
"Většina největších černých děr, o kterých víme, je v aktivním stavu, kdy se hmota vtažená do blízkosti černé díry zahřívá a uvolňuje energii v podobě světla, rentgenového záření a dalšího záření," dodal Nightingale.
"Gravitační čočka však umožňuje studovat neaktivní černé díry, což v současné době u vzdálených galaxií není možné. Tento přístup by nám mohl umožnit detekovat mnohem více černých děr mimo náš místní vesmír a odhalit, jak se tyto exotické objekty vyvíjely dále v kosmickém čase."
Vědci novému objevu přisuzují velký význam, protože "otevírá dráždivou možnost, že astronomové mohou objevit mnohem více neaktivních ultramasivních černých děr, než se dosud předpokládalo", a "zkoumat, jak vyrostly do tak velkých rozměrů", uvádí se v tiskové zprávě.
Ultramasivní černé díry jsou nejhmotnějšími objekty ve vesmíru a pro astronomy představují vzácný objev. Jejich původ je nejasný, někteří se domnívají, že vznikly splynutím galaxií před miliardami let.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.