Tým vědců z celého světa pod vedením Erica Deutsche objevil v lidské šroubovici až desítky tisíc "temných" genů. Jde o sekvence, kterým chybí potřebné markery, a můžou se tak vyhnout detekčním procesům těla, jež rozpoznávají tvorbu proteinů. Na tyto proteiny se pak mohou geny zaměřit a vytvořit tak prostředí pro rakovinu.
Vědci pro toto zjištění, které publikovali na serveru bioRxiv, zanalyzovali přes 95 tisíc genetických experimentů, ve kterých zkoumali přes sedm tisíc těchto identifikovaných genů nekanonického čtecího rámce (ncORF).
[chooze:article;value:585784]
Jedním z výsledků studie tak bylo zjištění, že nejméně tři tisícovky genů ncORF produkuje tyto proteiny. Oblast DNA, kde byly geny nalezeny, přitom byla doposud považována za odpadní.
"Tyto nově potvrzené proteiny ncORF můžou mít přímý biomedicínský význam," uvedl vědecký tým ve studii. Podle neuroonkologa z americké univerzity v Michiganu Johna Prensnera, který se na výzkumu podílel, by zjištění mohlo otevřít cestu k lékům na rakovinu. "Nestává se vám každý den, že uskutečníte výzkum a můžete říct, že možná máme pro pacienty úplně novou třídu léků," uvedl pro server Science.
Rakovina je zasáhla v mladém věku. Ženám radí, jak si prsa vyšetřit doma (10/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.