Pomocí kombinace nových technologicky vyspělých teleskopů měli astronomové šanci poprvé spatřit největší paprsek radiových vln, jaký byl kdy v raném vesmíru nalezen. Ten měří neuvěřitelných 200 tisíc světelných let, což je pro představu dvojnásobek šířky naší galaxie, tedy Mléčné dráhy. Paprsek byl poprvé spatřen pomocí mezinárodního nízkofrekvenčního teleskopu Low Frequency Array Telescope, což je síť radioteleskopů rozmístěných po celé Evropě.
V našem blízkém vesmíru nejsou paprsky radiových vln nic neobvyklého, v malé podobě se nachází v různých námi blízkých galaxií. Ve vzdáleném vesmíru ale bylo doposud nemožné je zachytit. A to kvůli zatemňujícímu kosmickému mikrovlnnému pozadí, které zbylo po velkém třesku, informuje agentura AP.
[chooze:article;value:594786]
"Jedině proto, že je tento objekt tak extrémní, ho můžeme pozorovat ze Země, i když je opravdu daleko. Tento objekt ukazuje, co můžeme objevit spojením výkonu více dalekohledů, které pracují na různých vlnových délkách," říká dle portálu Science Daily hlavní výzkumnice z National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory (NOIRLab) Anniek Gloudemansová.
Vždycky jsem chtěl náročné povolání, říká astronaut Svoboda. Do vesmíru se prý nebojí (1/2025):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.