Američtí vědci poprvé zaznamenali případ, kdy jeden velký dravý žralok sežral druhého. Upozornil na to magazín New Scientist. Útok se měl podle webu Live Science odehrát poblíž Bermud a přírodovědci jej odhalili nečekaným způsobem.
Sledovali totiž březí samici žraloka sleďového, která měla na sobě od roku 2020 umístěný satelitní vysílač. Ten vědcům předával informace o tom, kde žralok plave, včetně tlaku a teploty vody.
V březnu roku 2021 se ale něco změnilo. Teplota vody kolem čidla totiž výrazně stoupla, a to až na 24,7 °C, aniž by se žraločí samice přiblížila k hladině. "Všechny naše důkazy ukazují stejným směrem. Je jasné, že našeho žraloka sleďového sežral jiný žralok," shrnuje závěry zkoumání svého týmu mořská bioložka Brook Andersonová. V úterý je zveřejnil vědecký časopis Frontiers in Marine Science.
[chooze:article;value:571587]
Podle Andersonové jde o vůbec první zdokumentovaný případ, kdy něco žraloka sleďového sežralo. Nejde přitom o žádného drobečka. Samice můžou dorůstat délky až 3,7 metrů. I proto vědci předpovídají, že útočníkem byl pravděpodobně velký bílý žralok, který je jednak dostatečně velký a jednak tomu odpovídala i hloubka a místo útoku. Dalším podezřelým pak může být žralok mako.
Podle vědců je celá věc zajímavá hlavně kvůli velikosti obou žraloků. Zatímco u mladších jedinců či menších druhů je predace poměrně běžná, u takto velkých žraloků, navíc uprostřed oceánu, se s tím odborníci prý zatím nesetkali. Zdokumentovány byly ale útoky kosatek.
"Často považujeme velké žraloky za vrcholové predátory. Ale s technologickým pokrokem jsme začali zjišťovat, že interakce velkých predátorů mohou být ještě složitější, než se dříve myslelo," dodává Andersonová.
Panika na Jadranu: Lidi v moři vyděsil žralok, natočili ho na video (9/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.