Vláda schválila nový trestní řád. Rozvolňuje pravidla pěstování konopí

Nová pravidla pro držení konopí slibuje návrh zákona, který schválila na středeční schůzi vláda Petra Fialy (ODS). Novela trestního řádu by chtěla zmírnit tresty za nedovolené držení i pěstování konopí, a to jak pro vlastní potřebu, tak pro nakládání s měkkými drogami pro někoho jiného.

Návrh totiž poukazuje na mezery v zákoně, který sice zmírňuje pěstování pro vlastní spotřebu v množství větším než malém, jakákoli úprava, která majiteli rostliny umožní rostlinu konzumovat, spadá do kategorie trestného činu nedovolené výroby a nakládání s psychotropními či omamnými látkami. A právě tento trestný čin je stále tvrdě stíhán. Ve výsledku jsou tak pravidla stále přísná navzdory rozvolňování.

Předkladatelé návrhu přitom argumentují rozdílnými parametry u konopí a jiných, tvrdších drog. "Tomu, že pěstování a následné zpracování rostliny konopí pro vlastní potřebu může být postihováno méně přísně, než je tomu u výroby jiných omamných a psychotropních látek, nasvědčují i mezinárodní smlouvy a předpisy Evropské unie upravující otázky nakládání s omamnými a psychotropními látkami," stojí v důvodové zprávě návrhu zákona.

[chooze:article;value:575324]

​Srazit tresty chce návrh pomocí odlišné kategorizace. Ta by měla určit rozdíl mezi zpracováním, tedy jednoduchou úpravou po vypěstování konopí pro vlastní spotřebu, jako je například sušení, a výrobou, tedy speciální úpravou pro co nejvyšší zisk omamné látky. Pro zpracování by platila výrazně mírnější pravidla.

Návrh také upravuje legální hranice vlastnictví konopí. Lidé by podle něj mohli mít doma až tři rostliny konopí, 25 gramů omamné látky z konopí u sebe mimo domov a 50 gramů přímo ve svém domě. Do hranice pěti rostlin, 50 gramů u sebe a 100 gramů doma by pak šlo jen o přestupek. Povoleno budou mít držení a pěstování jen lidé nad 21 let, zároveň by se zvýšily i tresty za přestupky z 15 tisíc na 50 tisíc korun pokuty.

Kromě pěstování a konzumace konopí pracuje návrh trestního řádu i s dalšími změnami. Česká republika má v současnosti problém s rostoucí kriminalitou. V roce 2022 zaregistrovala policie 181 991 trestných činů, přičemž výrazně narostl počet krádeží, loupeží, násilných činů i vražd. Kvůli tomu byl rok 2023 rekordní co do počtu odsouzených osob.

V Česku tak bylo letos v květnu v českých věznicích celkem 19 769 lidí, což se nebezpečně blíží maximální kapacitě věznic. Vězeňská zařízení jsou zaplněná z 97,03 %. "Vysoký počet vězeňské populace kromě obecných negativních efektů spojených s uvězněním vede k přeplněnosti věznic. Otázkou je samozřejmě i výrazná finanční náročnost výkonu tohoto druhu trestu," stojí v důvodové zprávě.

[chooze:article;value:579961]

​Řešit problém plných věznic chce úpravou trestních sazeb a větším zapojením alternativních trestů. "Trest odnětí svobody má samozřejmě své významné místo v rámci sankčního systému. Měl by ale být využíván v případech, kdy je to nutné k ochraně společnosti, kdy je zapotřebí pachatele separovat. Prodlužování trestů má nižší odrazující účinek na kriminalitu než zvyšování pravděpodobnosti, že pachatel bude potrestán," upozorňuje návrh.

Méně častější budou postihy například u zanedbávání povinné výživy, které budou omezeny pouze na případy, kdy je vyživovaná osoba vystavená nebezpečí nouze. I v takových případech se však trestní sazba má snižovat. Nižší tresty by měly padat i za opakované krádeže nebo schvalování trestných činů na internetu. "Jedná se přitom o výroky na sociálních sítích, které lze spíše označit za hloupé než podněcující k páchání teroristických trestných činů," stojí v návrhu.

U jiných trestných činů se však naopak budou tresty zvyšovat. Zakročit má nový řád zejména proti špionáži, zločinům motivovaných nesnášenlivostí a také pornografii natočené bez souhlasu aktérů.

Koalice chtěla legalizovat marihuanu už dříve. Lidovci ale byli proti (6/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.