Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve čtvrtek téměř vítězoslavně oznámil zlepšení v dopravní nehodovosti. Připisuje to hlavně novele zákona o silničním provozu, která platí od loňska. "Tady je patrné, že opravdu svoje pozitivní dopady má a že se opravdu bezpečnost silničního provozu v České republice zlepšuje," řekl Kupka.
"My jsme byli mnohem střízlivější, očekávali jsme, že se změna zákona projeví až po dvou, po třech letech. A to, že oproti těm předchozím letům, kdy ta data stagnovala, kdy se nezměnil ani počet úmrtí na českých silnicích, je ta změna loňského roku – snížení lidských obětí – opravdu dobrá zpráva," dodal.
Oproti roku 2023 se loni skutečně méně bouralo a na silnicích zemřelo o 17 lidí méně. Odborníci, ale i policie si od novely slibovali mnohem větší zlepšení. "Dal se očekávat větší pokles, pokud šlo o nějakou výraznější novelu pravidel silničního provozu," uvedl dopravní expert Roman Budský.
"Zásadní rozdíl to není a hlavně se nedá říct, že to je výsledkem té novely. To, že je méně mrtvých, mi přijde naprosto logické, protože auta stále zvyšují svou pasivní bezpečnost," dodal odborník na dopravu Robert Kotál. "I když dlouhodobě dochází k poklesu těchto nejzávažnějších následků dopravních nehod, tak neplníme tu strategii, kterou jsme si jako Česká republika dali, že dojde k tomu snižování mnohem razantnějšímu," popsal první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch.
[chooze:article;value:591919]
Razantně ale neubylo ani některých prohřešků, jako je jízda pod vlivem alkoholu nebo nevěnování se řízení. A naopak přibylo řidičů, kteří nedodržují rychlost a jezdí agresivně. "Přínos bodového systému a jeho úprav se vždycky projevuje postupně v těch letech a je to dlouhodobé opatření," vysvětlil vedoucí BESIPu Tomáš Neřold.
Zatímco u některých přestupků novela sankce zvyšovala, u jiných je trest mírnější. Novela například zrušila trest odebrání řidičského průkazu za to, když řidič vjede i přes zákaz na železniční přejezd. Přitom počet nehod aut s vlakem zůstává prakticky stále stejný.
Podobně to je i u nedovoleného předjíždění. Podle odborníků by měly být postihy daleko přísnější. "To je otázka prevence. Nejde jenom čekat, až to bouchne. Třeba Němci to umí. Předjíždíš nebezpečně, jenom náhodou to vyšlo, ale bohužel, tohle to se tolerovat nebude, je to trestný čin," myslí si Budský. Razantně by chtěli experti zvýšit postihy také za odmítnutí dechové zkoušky.
"Já jsem před rokem čelil kritice, že to je příliš drastická výše těch pokut, když jsme je zdvojnásobili. My jsme se přiblížili v mnoha směrech těm okolním státům. Některé sankce v okolí jsou ještě přísnější, to je pravda," argumentoval Kupka. I tak se prý statistiky zlepšily.
"V našich dalších kampaních se zaměříme hlavně na agresivitu a taky další jev, se kterým nemůžeme být spokojení, a to je zvýšený počet obětí mezi motorkáři. A tady chceme opravdu v tom nadcházejícím roce zaměřit pozornost na to, aby dávali větší respekt, aby taky řidiči vozidel dávali větší respekt těm motocyklistům," doplnil.
Podívejte se na celé vyjádření ministra dopravy Martina Kupky:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.