Moderní bydlení

Volby v Gruzii vyhrála proruská strana. Podle opozice hlasování zfalšovala

Ústřední volební komise v neděli oznámila, že se ziskem 54 % hlasů v parlamentních volbách zvítězila současná vládní strana Gruzínský sen, za kterou stojí nejmocnější a nejbohatší muž země miliardář Bidzina Ivanišvili. Pro opoziční strany hlasovalo 40 % voličů, uvádí nezávislý zpravodajský web OC MEDIA

Strana, která přes bouřlivé demonstrace nedávno prosadila zákon inspirovaný ruským bojem proti opozici, tak získala pohodlnou většinu 89 poslanců ze 150. Právě kvůli tomuto zákonu Evropská unie pozastavila s Gruzií, která je kandidátskou zemí, přístupová jednání.

​Gruzínský sen ve volbách nezískal ústavní většinu, která by mu umožnila zakázat opoziční strany, což jeho představitelé deklarovali před volbami. Oligarcha Ivanišvili zbohatl při podnikání v Rusku, v letech 2012 až 2013 byl za Gruzínský sen premiérem s prozápadními názory. To se však změnilo zejména po ruském vpádu na Ukrajinu, kdy začal obviňovat Západ, že se snaží zatáhnout Gruzii do války proti Rusku.

[chooze:article;value:555690]

Představitelé opozice považují výsledky voleb za zfalšované a hovoří o ústavním převratu. "Ústřední volební komise splnila špinavý rozkaz Ivanišviliho a oznámila výsledky, které ukazují, že oligarcha ukradl vítězství gruzínskému lidu a tím ukradl naši evropskou budoucnost. Prohlašujeme, že neuznáváme výsledky těchto ukradených a zfalšovaných voleb," cituje nezávislý kavkazský list JAMnews předsedkyni opozičního Sjednoceného národního hnutí Tinu Bokučavovou.

​Výsledky voleb zpochybňují i nezávislí pozorovatelé včetně protikorupční organizace Transparency International (TI) a žádají jejich anulování. "Bylo tam příliš mnoho problémů a výsledky rozhodně nejsou legitimní," prohlásila výkonná ředitelka TI Eka Gigauri. Stejně jako nevládní média popisují desítky případů zastrašování, kdy příznivci Gruzínského snu vyhrožovali voličům ve volebních místnostech i jejich okolí. V mnoha případech fyzicky napadali ty, kteří se hlásili k opozici, ale i pozorovatele a novináře, kteří se snažili o nesrovnalostech informovat.

Objevily se důkazy o vhazování svazků volebních lístků do uren, opakovaném hlasování, kupčení s hlasy či organizovanému dopravování voličů do volebních místností.

Řež u gruzínského parlamentu, policie rozháněla desetitisíce protestujících (5/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.