Německo je jedním z lídrů Evropské unie. Je nejlidnatější, ekonomicky nejsilnější a podle mnohých i nejvlivnější. Na rozhodnutí o tom, kdo ho další čtyři roky povede, čekají všechny zbylé státy osmadvacítky.
"Německo bude hrát zásadní roli v jednáních o novém unijním rozpočtu. Očekává se, že Německo bude zastáncem revize některých částí Green Dealu a zároveň se může silně dotknout jednání o dalším postupu k řešení migrace," říká výkonný ředitel think-tanku Europeum Martin Vokálek.
Favorit na příštího kancléře Fridrich Merz z konzervativní koalice CDU/CSU oznámil, že Německo by pod jeho vedením chtělo zpřísnit migrační politiku a vrátit na hranice se svými sousedy stálé hraniční kontroly.
[chooze:article;value:598947]
"Existují pro to tři hlavní důvody. Migrace, teroristické hrozby a organizovaný zločin, který se po Evropě rozrůstá. Schengenský prostor je jednou z hlavních součástí Evropské unie, ale je fér také říct, že existují důvody pro přísnější opatření," dodává k těmto úvahám poslankyně evropského parlamentu za CDU Lena Düpontová.
Podle některých politiků by německé opatření mohlo odstartovat řetězový efekt napříč ostatními evropskými státy a ukončit volný pohyb lidí přes hranice. "Ostatní země by se mohly začít chovat podobně a to by bylo velmi významné omezení, ne-li začátek konce schengenského prostoru," upozorňuje například europoslanec za TOP 09 Ondřej Kolář.
[chooze:article;value:597023]
"Němci se snaží problém s migranty na svém území řešit tím, že se uzavřou před okolním světem, a to podle mého soudu není do budoucna možné," dodává europoslanec ODS Ondřej Krutílek.
Budoucnost Schengenu bedlivě sledují zejména Bulharsko a Rumunsko. Oba státy se k němu plně připojily teprve na začátku letošního roku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.