Vstupní testy pro vojáky se zjednoduší. Postačí hodit medicinbalem a pár dřepů

Na kliky, sed-lehy nebo skok do dálky zapomeňte. Zájemci o službu v české armádě od ledna už tohle dělat muset nebudou. Vstupní fyzické testy totiž budou nově obsahovat pouze dvě disciplíny.

Tou první je odhod medicinbalu vsedě. Muži budou házet čtyřkilovým, ženy o kilo lehčím. Do 30 let musí hodit alespoň 2,5 metru, starší jen dva.

​Druhou a prozatím poslední disciplínou jsou dřepy s pětikilogramovou zátěží, ty mají otestovat sílu nohou, stabilitu trupu a správnou techniku pohybu. I tady se norma liší podle pohlaví a věku. Muži devět, starší šest, ženy šest a čtyři opakování. Ani nepříliš zdatný člověk nemá problém.

[chooze:article;value:587585]

​"My jsme reagovali na to, v jakém současném fyzickém stavu a kondici momentálně uchazeči pro vstup do armády jsou. Chceme být více konkurenceschopní na pracovním trhu," uvedl vedoucí oddělení tělesné výchovy sekce rozvoje sil ministerstva obrany Jiří Malík.

​"V současné době máme zájem i o lidi, kteří v budoucnu nebudou muset mít takovou fyzickou kondici, co se týká té dané profese. Reagujeme na to, že máme dostatek času, abychom ty lidi dostali, kam potřebujeme," dodal.

Na všechny vojáky pak čeká každý rok výroční přezkoušení fyzické zdatnosti, to už je ale o něco těžší. Jde buď o kombinaci kliků a sed-lehů, nebo třeba shyby na hrazdě, vytrvalostní běh či plavání. Muži do 30 let musí pro výtečné hodnocení udělat za půl minuty 32 poctivých kliků, na trojku stačí 22. Sed-lehů je za minutu potřeba udělat minimálně 42.

[chooze:article;value:588182]

​Právě kvůli tomu, aby úspěšní uchazeči, kteří prošli vstupními testy zabodovali i při přezkoušení, na ně čeká základní kurz přípravy ve Vyškově. A další tréninky s armádními instruktory pak už přímo u útvaru.

Jednodušší vstupní testy nejsou jediným nápadem, jak by mohla česká armáda nabrat víc vojáků. Ministerstvo obrany chce prosadit novelu zákona o vojácích z povolání a zvýšit náborový příspěvek, benefity nebo odbourat zbytečnou administrativu.

Rekrutační cíl armády na příští rok je nabrat 2 100 lidí, z toho 1 600 přímým náborem rovnou k útvarům a 500 na vojenské školy. V průběhu uplynulých let byl 1 700.

Ministerstvo obrany má řadu nápadů, jak toho dosáhnout. Prosadit chce kromě vyšších odměn také například služební poměr na zkoušku, zmodernizovat rekrutační pracoviště nebo snadnější posuzování zdravotní způsobilosti.

"Samozřejmě nemůžeme slevovat u některých profesí u vojáků. Ale tam, kde to jsou třeba nějaké štábní pozice, tak tam opravdu asi nikomu nevadí, že ten člověk má nějaké alergie nebo sníženou zdravotní schopnost," řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

[chooze:article;value:524845]

​Velký úspěch měl letošní pilotní ročník dobrovolného vojenského cvičení pro studenty středních škol. Nábory se tak mají zaměřit právě na mladší populaci. "Vyloženě se nám to osvědčilo a občané mají zájem, studenti mají největší zájem. Bude to v širší formě, bude více posádek, kde to budeme probírat," uvedl ředitel agentury personalistiky armády Vladimír Studený.

"Tam jsem si vyzkoušeli to, že když se dobře zapracuje na fyzické připravenosti, na fyzické zdatnosti, tak se dokáže změnit to skóre. Na začátku nesplnilo ta pravidla pro fyzické testování 70 % a na konci to bylo 30 %," přiblížila Černochová.

Motivací by mělo být i lepší platové ohodnocení. Služební tarify pro všechny vojáky z povolání se zvýší o 1 500 korun. "Plus jsme se zaměřili hlavně na ty vojáky z povolání těch nižších hodností, tam to ještě bude 1 400 k těm 1 500 a pomůžou si vlastně všichni protože, se budou přesouvat v tom služebním zařazení. Je to další z těch cest, kterou jsme se rozhodli jít proto, abychom obstáli na trhu práce a byli konkurenceschopní," vysvětlovala ministryně.

[chooze:article;value:570758]

​Za rok fungování virtuálního náborového střediska se přihlásilo o bezmála polovinu víc zájemců. O služební poměr přes web projeví zájem zhruba 700 lidí měsíčně. Dalším lákadlem je náborový příspěvek, který může dosáhnout až čtvrt milionu korun.

"Je to podle vzdělání a podle délky zařazení a dané služby zhruba 50 až 70 tisíc. Ale pro ty specifické profese, které potřebujeme skutečně získávat a jsou na tom trhu práce nedostupné, tak tam dochází až k 250 000 příspěvku. To jsou například lékaři," dodal Studený.

Novelu zákona o vojácích z povolání by měla vláda projednat na začátku ledna. Ministryně Černochová chce, aby prošla zrychleně legislativním procesem.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.