V médiích se stále častěji objevují zprávy o nasazení severokorejských vojáků, kteří mají bojovat na straně Ruska proti Ukrajině. Web Kyodo News s odkazem na zdroj z ukrajinských ozbrojených sil ve čtvrtek informoval, že přibližně 2 000 z nich se po ukončení výcviku přesouvá k ukrajinským hranicím, kde mají pomáhat Rusům.
Nasazení velkého počtu vojáků v zahraničí je u diktátora Kim Čong-una neobvyklým krokem a je to pro jeho režim velmi riskantní. Pro severokorejské jednotky vyslané do bojů na Ukrajině tak budou podle pozorovatelů portálu Business Insider platit velmi přísná opatření, aby nemohly dezertovat.
Podle odborníka na severokorejskou obranu z Centra pro mezinárodní a strategická studia Josepha S. Bermudeze totiž vojáci rychle zjistí, že i život v chudobě v Rusku a na Ukrajině je lepší než to, co je u nich doma. "Je těžké si představit, jak přísně je severokorejská společnost kontrolována," uvedl.
[chooze:article;value:580178]
Bermudez se domnívá, že Kim do boje posílá pouze politicky spolehlivé lidi. I tak je budou pravděpodobně doprovázet a sledovat představitelé vládnoucí Korejské strany práce. "Podávají o všech zprávy," řekl. Vojáci podle něj budou s největší pravděpodobností podstupovat i skupinová sebekritická sezení, kde budou zpytovat svědomí a přiznávat se k nedostatkům. "Dnes jsem na Kimovu rodinu nemyslel dvacetkrát, ale jen patnáctkrát," uvedl jako příklad takové sebekritiky.
Za případnou dezerci vojáků režim potrestá jejich rodiny. "Severní Korea věří v generační tresty," dodal Bermudez. Rodiny uprchlíků často končí v pracovních táborech, které lze přirovnat k nacistickým pracovním táborům nebo sovětským gulagům.
Po návratu do KLDR vojáky čeká reindoktrinační tábor, kde budou muset prokázat svou loajalitu ke Kimovu režimu.
K výraznému posunu ve válce na Ukrajině stačí procento severokorejské armády, řekl v polovině října ve vysílání TN Live politolog Jan Šír:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.