Vývoj války v příštím roce: Experti jsou pesimističtí. Na Ukrajině hrozí korejský scénář

O ochotě jednat mluví už několik týdnů a měsíců obě válečné strany, liší se ale jejich skutečné zájmy. Zatímco Ukrajina je ochotna o nějakém kompromisu jednat, Rusko odmítá jeden mírový plán za druhým, protože nechce slevit ze svých požadavků.

"Rusko nejen, že neslevuje ze svých imperialistických požadavků na diktování budoucnosti Ukrajiny, ale pokud člověk přestane snít o ideálním míru a skutečně se zaposlouchá do vyjádření ruských představitelů, naopak přidává na své agresivní rétorice," uvedl pro server Newsweek bývalý ruský ministr energetiky a opoziční poslanec Vladimir Milov.

[chooze:article;value:589906]

Jeho slova potvrzují i další oslovení experti. "Může vzniknout nějaké příměří, ale ne dohoda, která by zmiňovala problémy jako bezpečnost Ukrajiny, tresty za válečné zločiny, pevné hranice, repatriační fondy a tak dále," uvedl profesor mezinárodních studií na Harvard Kennedy School Stephen Walt. Podle Koriho Schakeho z American Enterprise Institute dokonce neexistuje příliš pozitivních scénářů, jak by mohla válka skončit.

"Jediná mírová dohoda v roce 2025 bude ta katastrofická, kdy USA a Západ přestane podporovat Ukrajinu, protože Rusko se jen tak nespokojí s územím, které už má pod kontrolou. Jazýčkem na vahách může být uvalení sankcí na ruskou ropu ze strany Trumpovy administrativy, což by mohlo pokračování války přijít Rusko velmi draho," uvedl.

Ještě děsivější se zdá být názor Charlese Kupchana z Rady pro mezinárodní vztahy, podle kterého by konflikt mohl skončit korejským scénářem. Korejská válka rozdělila zemi na severní a jižní polovinu, které jsou spolu už více než půl století v nekonečné studené válce. "Příměří je v roce 2025 pravděpodobnější než kdykoliv dříve, ale mírová dohoda nikoliv. Rusko a Ukrajina se mohou dohodnout na klidu a přetvoření současné fronty na jakousi hranici, ale dohoda na geopolitickém umístění Ukrajiny bude mimo dosah," myslí si.

[chooze:article;value:588226]

"Dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem je nepravděpodobná už proto, že (Vladimir Putin, pozn. red.) zůstává věrný svému původnímu cíli totální destrukce ukrajinského státu, kapitulace vlády a vymazání ukrajinské armády," přidává se ruská analytička Kateryna Štepaněnková z Institutu pro válečná studia. "Kreml požaduje po Ukrajině území, která ani neokupuje. To jsou nerealistické podmínky, ze kterých ale nehodlá ustoupit," dodala.

Podle Anthonyho Gleese z Buckinghamské univerzity je tak více než jasné, že Putinovi o žádný mír nejde a má mnohem větší cíl – obnovení Sovětského svazu. "Během příštího roku Putin bude pokračovat ve svém strategickém plánu podkopat a přinutit země, jako je Polsko, Finsko nebo Pobaltí k opuštění aliance," citoval ho server Economic times.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.