[chooze:gallery;value:37793]
Československá desetikorunová poukázka pochází z roku 1919. Jejím autorem je světoznámý český malíř a grafik Alfons Mucha, pracoval na ni spolu s Janem Štancem. Její vyvolávací cena je 7 000 eur, tedy asi 177 tisíc korun.
Potěší také některé zkušební ražby, například federální 20haléř z roku 1991. Ten je vyrobený z hliníku a neváží ani gram, kvalitou se řadí na špičku. Vyrazila ji mincovna ve slovenské Kremnici a vyvolávací cena je 1 200 eur, což je v přepočtu asi 30 tisíc korun. Jedná se o poměrně neznámou minci, která ale existuje ve více variantách podle použitého kovu.
Další mince přijde mnohým povědomá. Jedná se o zkušební ražbu pětikoruny z roku 1951. Na aversu vidíte číslici 5 s průmyslovým pozadím, na zadní straně zaujme český lev, který má stále ještě korunku. Tato část symbolu za komunistické vlády postupně zmizela. Vyvolávací cena je 8 000 eur, tedy asi 202 tisíc korun. Jedná se o jednu z nejvzácnějších zkušebních ražeb, v minulosti se prodala za půl milionu korun.
Jednou z největších vzácností aukce je korunovační medaile Marie Terezie. Vznikla u příležitosti její korunovace uherskou královnou 25. června 1741. "Objednávka na korunovační medaile a žetony ke korunovaci přistála na stole hlavního vídeňského rytce Antonia Maria de Gennaro pouhé dva a půl měsíce před samotným aktem," řekl o vzniku vzácných sběratelských kousků Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič.
[chooze:article;value:579152]
Aukce nabídne sběratelům zlatou korunovační medaili o váze 15 dukátů (asi 52 gramů) s vyvolávací cenou 60 000 eur, což je asi 1,5 milionu korun, a dva druhy korunovačních žetonů. "Velký žeton o váze 1 a ¼ dukátu (4,33 gramu, pozn. red.) a malý o váze ¾ dukátu (2,6 gramu, pozn. red.) budou sběratelům vydraženy s vyvolávací cenou 4 000 eur (v přepočtu asi 101 tisíc korun, pozn. red.) za kus, " uvedl Macho a dodal, že zlatá medaile Marie Terezie z roku 1741 je jediným exemplářem, který se na trhu objevil.
Milovníky Keltů bude asi zajímat dražba ¼ statéru. Jedná se o drobnou zlatou minci o váze asi dvou gramů, na které je zobrazený takzvaný torques. To byl nákrčník, který byl mezi Kelty považovaný za důležitý statusový předmět. Fungoval zřejmě jako amulet a patrně také určoval společenské postavení daného člověka. Vzhledem k vysoké kvalitě exempláře je vyvolávací cena 20 tisíc eur, tedy asi 504 tisíc korun.
Aukce se uskuteční tento pátek v Praze. Celková hodnota mincí a bankovek se odhaduje na 75 milionů korun.
Na další mince z aukce se můžete podívat níže:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.