Vzácná desetikoruna může majiteli vydělat v dražbě statisíce

[chooze:gallery;value:38247]

​V dražebním popisu stojí, že má desetikoruna hnědou patinu a celkově není ve špatném stavu. Na její fotky se můžete podívat v galerii pod titulkem článku.

Jeden z posledních nálezů vzácné desetikoruny byl letos na jaře. Mince se poté pod hlavičkou FJI Couins dražila na portálu Aukro v holandské dražbě, a i přes ne zrovna výstavní stav skončila její cena na 181 tisících korunách. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz. Rekordní výsledek se za minci ve skvělém stavu přehoupl přes hranici 600 tisíc korun.

Jak poznat vzácnou desetikorunu:

Vzácné bankovky z oběhu

Nadcházející aukce nabízí i známé české bankovky. Najdete v ní například stokorunu (vyvolávací cena je 15 000 korun) a pětisetkorunu (vyvolávací cena je 20 000 korun) z roku 1993 ze vzácné série, která byla i v oběhu. Tyto bankovky jsou už však vyřazené a doma už je nikdo nenajde.

Jedná se o sérii Z, takzvanou "náhradní" sérii. "Označuje bankovky, kterými tiskárna nahrazuje vadné tisky zachycené ještě před expedicí. Nominály 50, 100 a 500 Kč se v roce 1993 tiskly v Anglii, kde je obvyklá praxe mít po dohodě s objednavatelem pro tyto účely vyhrazenou zvláštní sérii. V tomto případě to byla série Z, kdy standardní sérií byla série A," vysvětlil Pavel Hejzar z AUREA Numismatika.

[chooze:article;value:583750]

​Takovýchto bankovek se do oběhu dostane jenom zlomek, jsou proto mezi sběrateli vyhledávané. Obestírá je také trochu tajemství, protože většinou není jasné, kolik jich bylo přesně vytištěno.

Další známé bankovky jsou také z oběhu, jedná se ale o chybotisky, například na papírové 50koruně z roku 1997 (s vyvolávací cenou 4 000 korun) a na stokoruně z roku 1997 (vyvolávací cena je 10 000 korun) je lícní strana otištěná na rubu.

[chooze:article;value:462441]

​"Jde o chybotisky, které jsou tak výrazné, že je s podivem, že prošly výstupní kontrolou. Peníze jsou vizitkou státu, měly by být bez chyb, a proto důvěryhodné. Chybotisky jsou nežádoucí a kontrola důsledná. V naší aukci jsou extrémní případy, proto je jejich cena vysoká. Obecně platí, že čím jde na první pohled o větší chybu, tím je chybotisk atraktivnější, a proto i dražší. A naopak. Proto některé chybotisky, které ušly výstupní kontrole, mohou být sběratelsky téměř nezajímavé," objasnil Hejzar.

Vzácným kusem je také dvoutisícovka z roku 2007. Jedná se totiž o unikátní sérii E. "Mezi sběrateli se předpokládá, že zřejmě bylo vytištěno pouze 500 archů (na každém je 24 bankovek). To znamená celkem 12 000 exemplářů. Stále se jedná o předpoklad, protože ani zde ČNB neposkytuje konkrétní informace. Její vyšší cena vychází pouze z počtu kusů této konkrétní série. V naší aukci je v perfektní zachovalosti, což ji činí mnohem atraktivnější než běžný oběhový exemplář," řekl Hejzar. Vyvolávací cena je 20 000 korun.

Dukáty i Gottwaldův řád

Mezi dalšími vzácnými českými ražbami je třeba 10dukát 1635 z pražské mincovny. "V Praze se razily tyto velké zlaté mince v omezeném množství, hlavní mincovna ve Vídni razila v podstatně větších nákladech. Proto je každý český 10dukát pro tuzemské sběratele velmi hledaný, docílená cena bude určitě v rozmezí 1 500 000 až 2 000 000 korun, možná i víc, protože je v pěkné kvalitě," shrnul majitel AUREA Numismatika Roman Veselý.

Na desetidukát se můžete podívat i ve videu níže:

​Sběratele může zaujmout i pražský dvoudukát Matyáše II. z roku 1618 za 400 tisíc korun, Valdštejnův dukát z roku 1629 za 300 tisíc korun či královský dukát Karla IV. z období před rokem 1355 za půl milionu.

Zajímavostí je také Řád Klementa Gottwalda Za budování socialistické vlasti. Ten získal posmrtně sochař a malíř Emanuel Famíra. Řád je částečně vyrobený ze zlata a obsahuje i briliant. Vyvolávací cena je 120 tisíc korun.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.