Vždy jsem chtěl náročné povolání, říká astronaut Svoboda. Do vesmíru se nebojí

Vzhůru pohlížel Aleš Svoboda prý už od dětství. "Už když jsem chodil do školky, tak mě fascinovala technika, nejenom letecká, ale i kosmická," vzpomíná. Bylo to prý dáno také tím, že i jeho rodiče byli technicky zaměření.

Jeho dosavadní letecká kariéra mu pak měla pomoci i v dráze astronauta. "Třetina až polovina astronautů jsou piloti," vysvětlil. "Začal jsem létat v 19 letech v aeroklubu v Brně a zároveň jsem začal studovat na Univerzitě obrany, kde je specializace pilot vojenského letadla, protože jsem odmala chtěl být stíhacím pilotem," doplnil. Později přidal také dva inženýrské tituly a doktorát z letecké a raketové techniky.

Zároveň ale přiznal, že se práce astronauta a pilota podstatně liší. "Práce astronauta není jenom ta cesta na oběžnou dráhu a zpět, podstata té práce se odehrává na orbitální stanici," zdůraznil. První část výcviku, kterou už absolvoval, mu měla dát základní znalosti pro absolvování takové mise. Na oběžné dráze by podle současných plánů mohl strávit asi 14 dní.

[chooze:article;value:585756]

Další části výcviku by pak měly jeho znalosti ještě rozšířit. "Je tam kosmické inženýrství, je tam anatomie a fyziologie, je tam série parabolických letů, výcvik v přežití na moři či orbitální mechanika a navigace," říká. Dále by jej měla čekat výuka robotiky nebo astronomie.

Úplně poslední fáze jej pak čeká až pár měsíců před samotným letem – příprava na konkrétní misi. "Právě probíhá výběr deseti špicových českých experimentů, které se budou realizovat na ISS (Mezinárodní vesmírná stanice, pozn. red.). V průběhu příštího měsíce by měly být známy ty vítězné," zdůraznil. Jít má o projekty týkající se léčby rakoviny či nových materiálů.

Do vesmíru se podle svých slov nebojí. "Vždycky jsem chtěl dělat povolání, které mě bude bavit, které pro mě bude zajímavé a které bude náročné po fyzické i psychické stránce," prohlásil. "Člověk by neměl mít nepřiměřený strach, měl by mít respekt k tomu, co dělá. Platí to pro klasické létání i pro lety do vesmíru," dodal.
Na celý díl pořadu Za pět minut dvanáct se můžete podívat zde:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.