V pražské výběrové pražírně kávu posílají asi k 50 odběratelům, přestože jim náklady skokově vzrostly, nákupní cenu zvedli zatím jen o pět procent. Šetřit tak musí jinde.
"Snažíme se spíše zautomatizovat proces, abychom udrželi co nejníž cenu za nás za lidi, co tady pracujeme, a tím ten produkt nenavyšovali o velkou cenu," vysvětlil spolumajitel pražírny Candycane coffee Zdeněk Hýbl.
Za poslední dva roky cena kávy na burze vzrostla na dvojnásobek. Nyní stojí kilogram více než 200 korun. Na růstu ceny se podílí zvýšená celosvětová spotřeba, ale i klimatická změna.
[chooze:article;value:595554]
"Již v loňském roce zasáhla Vietnam velká vlna veder a sucha. Vietnam je největší producent kávy Robusta, která se používá zejména pro produkci instantní kávy, a na konci loňského roku zasáhlo to samé vedro také Brazílii, která je největším producentem kávy arabica," popsala analytička Barbora Chmelová.
Analytici zároveň v poslední době evidují změnu v preferencích při konzumaci kávy. Zatímco v minulosti byla instantní káva nejčastější volbou, dnes se lidé více přiklání ke kvalitní zrnkové.
[chooze:article;value:591767]
Právě z těchto důvodů si teď zákazníci připlatí také v kavárnách. "Budeme muset přistoupit k nějakému zdražování, v průměru asi tak o pět korun," vzkázal majitel kavárny a pražírny Francin František Dáňa. U Čechů oblíbené espresso, které v této kavárně dosud stálo 55 korun, nyní zdraží na 60.
Káva není jedinou potravinou, která kvůli neúrodě zdražuje. Klesá totiž také produkce kakaa, a proto stoupá cena čokolády.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.