Devětačtyřicetiletý invalida z Prahy v září 2020 uvěřil nabídce společnosti, která poskytovala dluhopisy – prý s garantovaným výnosem. Navíc společnost mu doporučila jeho dlouholetá kamarádka, která mu předala kontakt na obchodní zástupkyni, muž tak neměl důvod nevěřit.
"Nakoupil jsem čtyři dluhopisy po 50 tisících s tím, že z toho dostanu úrok. Samozřejmě jsem do toho šel s tím, že oni za to ručí. Paní řekla, že nemusím mít strach, že za to ručí Česká národní banka, za ten podnikatelský záměr," svěřil se pan Michal Mrskoš.
Od podpisu smlouvy a zaplacení 200 tisíc korun vše šlapalo, jak mělo. Společnost mu každý měsíc vyplácela zákonný úrok, který byl několikanásobně vyšší, než kdyby mu peníze ležely na spořícím účtu v bance. Problém nastal až letos v březnu, kdy se mu měla vrátit na účet vložená investice, tedy 200 tisíc.
[chooze:article;value:579186]
"Měsíc před ukončením jsem se chtěl zkontaktovat s panem Krejčou s tím, jak budeme pokračovat. Řekl mi, že je na tom finančně špatně kvůli nedávnému covidu a že se nenakupovalo, že nemohl sehnat další investory. A že ho limituje to, co se stalo na Ukrajině. Okamžitě jsem vycítil, že začíná být průšvih. Řekl, že na tom není dobře, tak jestli bych mohl o rok posunout půjčku, že mi bude měsíčně platit úroky. Při další schůzce jsem mu řekl, že nic podepisovat nebudu," řekl dále pan Mrskoš.
Jednatel sám neví, co bude
Redakce pořadu Na vaší straně zjistila, že společnost sídlí na virtuální adrese. Osobně se majitele zastihnout nepodařilo. Na adrese, kterou uvádí, totiž sídlí Městský úřad pro Prahu 8.
Telefon ale zvedl. Na dotaz, kdy vyplatí panu Mrskošovi jeho 200 tisíc, přímou odpověď neměl. "Jsem nemocný, na cestě do invalidního důchodu. Jednám s partnery, jestli tu společnost někdo odkoupí nebo co se s tím stane. To je celé, co k tomu chci říct. Kdy částku vyplatím, to nejsem schopen říct," reagoval jednatel společnosti Family Investment Group Roman Krejča.
[chooze:article;value:584329]
Michala Mrskoše tato odpověď zklamala. "Jsem invalida 2. stupně, byly to moje veškeré peníze, takže jsem začínal od znova a stalo se i to, že jsem se lehce zadlužil. Hledal jsem si práci, ale jako invalidu vás všude nevezmou," posteskl si.
Varovné signály
"Ta společnost vznikla v roce 2018, založil ji jednatel, který má trvalý pobyt na úřadě. To je u investiční společnosti první znak toho, že bych s nimi nikdy neinvestovala. Podívám-li se na účetní a ekonomické uzávěrky, skončila většina prostředků, které společnost vybrala, u jejich finančních poradců a zprostředkovatelů těchto dluhopisů a bylo to v jejich samotném provozu," poznamenala právnička Denisa Rohanová.
Odborníci důrazně doporučují ještě před zahájením investovaní pečlivě si proklepnout subjekt, který dluhopisy nabízí. "Hlavní varovný signál by měly být dobré podmínky, které poskytuje – to znamená, když vám slibuje velký výnos s malým rizikem. Bezrizikové investice jsou mezi 3 až 4 %. Další velký varovný signál je, když se s nabízejícím nedá spojit a nemá adresu, kam se za ním můžete zastavit. Varovné je také to, když na vás spěchá. V Česku je specialitka, že se odvolávají na to, že prospekt je schválen ČNB. ČNB nikdy neověřuje, zda je investice výhodná a bezpečná. A něco podobného je využívání fotek známých lidí a celebrit – pokud tam vidíte celebritu, která zdánlivě propaguje investici, většinou o tom ta osobnost ani neví," upozornil hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil.
[chooze:article;value:580403]
Lidí, kteří investovali prostřednictvím společnosti Family Investment Group jako pan Mrskoš, je daleko více. "Vzhledem k tomu, že jeho oslovila poradkyně, která zprostředkovávala prodej dluhopisů, tak by mohl zvažovat podání trestního oznámení na poradkyni za to, že uvedla údaje, které nejsou pravdivé. Od pána totiž víme, že mu řekla, že dluhopisy jsou kryty nemovitostmi, tato společnost ale dodnes ani jedinou nevlastní. A tvrdila mu, že jsou garantovány ČNB, což ze své podstaty absolutně nelze. Šla bych formou civilního řízení," poradila Rohanová.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.