Každý rok se najdou lidé, kteří zákon ignorují a v národních parcích si ohňostroj klidně vychutnají. Na Šumavě řeší strážci jednotky případů a na platnost zákona upozorňuje i správa Českého Švýcarska.
"Na území národního parku lidé až tolik pyrotechniku neodstřelují, protože většina obcí leží mimo národní park, na jeho okraji, takže jsou v CHKO Labské pískovce. Nicméně samozřejmě každoročně apelujeme na všechny, aby pokud možno stříleli pyrotechniku co nejméně," popsal mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
[chooze:article;value:567719]
O ohňostroje zrovna dvakrát nestojí ani vedení obcí v okolí Českého Švýcarska. Třeba ve Hřensku vedení města zakázalo používání zábavní pyrotechniky loni v červnu, ale vyjma právě silvestrovské noci od půlnoci do jedné hodiny ráno. "Víme o několika případech, že když byla použita zábavní pyrotechnika v lese v národním parku, vznikl od toho požár," řekla starostka Hřenska Kateřina Horáková (nez.).
Se zákazem používání zábavní pyrotechniky v národních parcích si lidé prý příliš hlavu nelámou ani na Slovensku. Třeba v Nízkých Tatrách se letos vydali cestou osvěty. Rozmisťují letáčky, které zákon připomínají. A na silvestra prý budou policisté nekompromisní. Odpalování rachejtlí a ohňostrojů se tam tak lidem pořádně prodraží.
[chooze:article;value:572883]
"V blokovém řízení mohou očekávat pokutu až do výše 300 eur a v přestupkovém řízení až do výše 3 300 eur," uvedl šéf strážců přírody Národního parku Nízké Tatry Dan Harťanský.
V Česku za ohňostroj v národním parku hrozí až desetitisícová pokuta, v závažnějších případech se ale může vyšplhat až na 100 tisíc korun.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.