Trosky domu ve Znojmě stále ohledávají policejní vyšetřovatelé. Vedení města mluví o úniku plynu, pravděpodobně ze špatně revidovaného kotle. "Plynové kotle by se měly revidovat, pokud je provozují právnické osoby a podnikající fyzické osoby. U občanů platí revize pouze při uvedení do provozu či při prvním spuštění," uvedl předseda Českého sdružení pro technická zařízení Jiří Buchta.
Podle odborníků ale častým problémem v nájmech je, že lidé nevědí, zda revizi a kontroly zajišťují oni jako nájemci, anebo naopak majitelé bytů a domů. Podle Buchty je důležité to, jak je postavená nájemní smlouva. "Pokud je v nájemní smlouvě sepsána povinnost, že uživatel zařízení si musí zajišťovat servis, kontroly, revize a tak dále, tak tato povinnost právně přechází na toho uživatele. Pokud to tam není, má to na starosti majitel," vysvětlil Buchta.
[chooze:article;value:573213]
Češi jsou známí jako národ kutilů, jenže kontroly a revize kotlů si sami dělat nemohou. "Tu kontrolu samozřejmě provádí osoba poučená, revizi pak provádí člověk, který je vyzkoušený českou technickou inspekcí, takže to je jedna věc, ale u občanů to je tak, že platí energetický zákon, že každý je povinen provozovat kotel tak, aby nezpůsoboval nebezpečí," dodal Buchta.
Obvykle by mělo platit, že jednou za rok musí kotel prohlédnout odborník. Po servisu vystaví protokol, ten lidé podle odborníků musí uchovat.
Na celý rozhovor týkající se bezpečnosti plynových kotlů se podívejte zde (12/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.