Hygienické stanice napříč Českou republikou provedly v loňském roce kontrolu ve 165 školních jídelnách, které vařily pro 52 302 dětí. Hygienici zjistili, že v pokrmech připravených pro tyto strávníky bývá zpravidla příliš soli.
"V 11 % jídelen byly pokrmy vyhovující doporučení WHO, 51 % jídelen nadužívalo soli a 38 % přesolovalo," informovala na twitteru Hygienická služba ČR. Ve více než 80 % případů tak ve školních jídelnách neměli sůl pod kontrolou.
[chooze:article;value:495891]
Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje přijímat denně maximálně pět gramů soli, což odpovídá jedné čajové lžičce. "Vzhledem k všudypřítomné soli v potravinách, i v těch sladkých, přijímáme většinu z potravin nebo polotovarů. Ani o tom nevíme. Sníme jí průměrně až 15 gramů denně," varovala vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Marie Nejedlá.
Češi přitom podle SZÚ solí až třikrát více, než by měli. "České ženy v průměru konzumují cca 10 gramů soli za den, a muži dokonce 14 až 15 gramů," nastínili experti ze SZÚ.
Odborníci navíc poukazují zejména na to, že nadváha nebo obezita u dětí souvisí nejen s nadměrným příjmem cukru, ale také soli. "Při zvýšeném konzumu soli již u dětí vzniká návyk na slané, který vede v dospělosti k nadměrnému solení. Podobně je tomu s nadměrným slazením, které vede k nadváze a obezitě. Obě ochucovadla jsou legitimací k hypertenzi čili vysokému krevnímu tlaku a ten cestou k závažným poškozením organismu. Proto je úkolem dětských lékařů na tato rizika upozorňovat a vést děti ke zdravému životnímu stylu, tedy k omezení soli, kontrole tělesné hmotnosti a ke zdravé stravě," má jasno pediatr Jan Janda.
Obezita je v Česku na vzestupu. Více se dozvíte v následující reportáži:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.