Zákaz prodeje energetických nápojů dětem se blíží. Jsou pro ně nebezpečné

Definice energetického nápoje má doplnit poslanecký návrh zákona na zákaz prodeje energetických nápojů dětem mladším 15 let. Ten by už příští týden mohl zamířit do prvního sněmovního čtení.

"Základ je postaven na obsahu kofeinu. Vycházeli jsme z evropské definice," uvedl náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Ta počítá s hranicí obsahu nad 150 mg na litr. "Běžné nápoje do této kategorie nespadají vzhledem k obsahu kofeinu. Jsou z ní vyloučeny nápoje jako káva nebo čaj," doplnil náměstek.

Většina energetických nápojů obsahuje přibližně 350 mg kofeinu na litr. Sladké limonády, zejména kolového typu, obsahují do 100 mg kofeinu na litr, jsou tedy hluboko pod touto hranicí. Určující ale pravděpodobně bude i obsah dalších látek. "Bavíme se o kofeinu, o množství taurinu a dalších látek," sdělil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

[chooze:article;value:586052]

​S návrhem zákona na zákaz prodeje mladším 15 let přišla skupina poslanců složená ze všech sněmovních stran. Zákaz by měl začít platit od příštího roku. Definice, která zákon pravděpodobně formou vyhlášky doplní, však bude oficiálně známá nejdřív příští týden.

"Pro nás je to rozhodně pozdě. Ideálně bychom potřebovali dva roky od vstupu zákona v platnost," reagovala Veronika Jakubcová ze Svazu výrobců nealkoholických nápojů. Výrobci se obávají, že zákon může ovlivnit i obaly, které objednávají dlouho dopředu. Upozorňují také na nutnost dopředu proškolit prodejní personál.

"Ve chvíli, kdy zákon přijde do sněmovny, by měly být jasně definovány zákony, vyhlášky i podzákonné normy," prohlásil stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan (ANO).

[chooze:article;value:577239]

​"Vyhláška prochází vládou. Je to podzákonná norma. To, že se bavíme o parametrech, ale zatím nebyla představena finální podoba, je běžné," vysvětlila spoluautorka zákona a poslankyně Olga Richterová (Piráti).

Navrhující poslanci teď chtějí definici, kterou jim tento týden předložily resorty zdravotnictví a zemědělství, prodiskutovat se svými poslaneckými kluby. Potom bude znění vyhlášky definitivní.

Energetické nápoje jsou podle odborníků problematické zejména kvůli vysokému obsahu kofeinu. Ten může dětem způsobovat hlavně poruchy spánku. Velké dávky kofeinu působí negativně i na psychiku a mohou způsobovat například úzkosti nebo zvýšenou agresivitu.

[chooze:article;value:547562]

​Energetické nápoje obvykle obsahují i velké množství cukru, který může způsobit obezitu, zvyšovat riziko vzniku cukrovky a přispívat i k řadě dalších zdravotních problémů. Těmto rizikům se nelze vyhnout ani v případě energetických nápojů, ve kterých je běžný cukr nahrazen umělými sladidly.

Další problematickou látkou je taurin – ten sám o sobě škodlivý není. V kombinaci s dalšími látkami obsaženými v těchto nápojích však může mít škodlivé účinky. Nejčastěji způsobuje zažívací potíže jako jsou nevolnost, průjem nebo pálení žáhy.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.