Zálohy na plasty a plechovky se blíží. Výrobci i obchody změnu vítají

Plánované čtyři koruny jako záloha za jednu PET lahev nebo plechovku má podle odborníků vést k tomu, že budou města čistší, kontejnery na tříděný odpad prázdnější a obecní kasy plnější. "PET lahve a plechovky se dostanou úplně pryč z odpadového systému, přestanou být odpadem, budou putovat pouze mezi spotřebitelem a výrobcem v uzavřené smyčce, ve vysoké čistotě, takže obcím se v celkovém odpadovém systému uvolní necelých 2 milionů kontejnerů. Takže to je velká úspora pro obce, zhruba 270 milionů korun jenom to, že nemusejí obstarávat a vysypávat kontejnery," uvedl konzultant Institutu cirkulární ekonomiky Petr Novotný.

Podle ministerstva životního prostředí ročně skončí v přírodě, ve spalovnách nebo na skládkách okolo 400 milionů plastových PET lahví a zhruba půl miliardy plechovek. Novelu, díky které by měly mít tyto obaly i po použití stále svoji hodnotu a motivovala by lidi k jejich vracení, vítají kromě odborníků a neziskových organizací také výrobci nápojů. Právě těch se připravované změny týkají nejvíc.

Podobný zálohový systém funguje už v 16 evropských zemích a od příštího roku bude platit i u všech našich sousedů. V Německu jsou PET lahve a plechovky zálohované dokonce od roku 2003, na Slovensku zálohy zavedli loni a v Polsku i Rakousku začnou se zálohováním od ledna.

[chooze:article;value:582221]

​Právě zkušenosti ze zahraničí jsou důvodem, proč se plánovaných změn neobávají výrobci. "Tím, že máme zkušenosti s tím slovenským systémem, tak věříme, že zálohování je pro plechovky cesta i pro Českou republiku. Třídění plechovek v Česku v podstatě nefunguje, sesbírá se méně než 30 procent plechovek, které se uvedou na trh, a ze žádné z nich nevznikne nová plechovka. Je to škoda, protože hliník je materiál, který lze donekonečna recyklovat," poznamenal manažer udržitelnosti Plzeňského prazdroje Ivan Tučník.

Ti budou muset případně vyměnit všechny nezálohované obaly za nové. Zvýšené náklady se prý ale nepromítnou do koncové ceny nápojů. Novelu zákona o obalech schválila vláda v polovině října, teď ji čeká projednávání v Parlamentu. Platit by pak mohla v roce 2026.

"To zásadní, proč zálohování děláme, je otázka toho, aby se nám PETky a plechovky opravdu neválely někde v příkopech nebo ve škarpách a abychom naplnili princip cirkularity," pronesl ministr pro životní prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Z kovových nápojových obalů budeme vracet ty, v nichž bylo nealkoholické pití nebo nápoj s maximálně 15 procenty alkoholu. Co se týče objemu půjde o plechovky od jedné deci do jednoho litru. Například soudek piva by se dal také považovat za plechovku. Ten ale zálohovat nemůžeme, je totiž pětilitrový.

[chooze:article;value:583530]

​Zálohy budou platit pro plastové obaly od nealkoholických nápojů o objemu jedné deci až po třílitrové. A také pro plastové lahve po alkoholických nápojích do 15 procent alkoholu.

Jedinou výjimkou budou podle ministerstva životního prostředí PET lahve, ve kterých je mléko nebo mléčné výrobky. Ty se zálohovat nebudou. Ať už budete v obchodě vracet dvoulitrovou PET lahev nebo malou plechovku, dostanete vždy stejně 4 koruny.

Lahve i plechovky budeme muset vracet nezdeformované a s etiketou. Tak aby bylo možné načíst čárový kód. Ve větších obchodech je budou skenovat automaty, v menších provozovnách zaměstnanci ručně. "Systém testujeme na provozovnách zhruba dva roky a od zákazníků na něj máme pozitivní ohlasy," řekla mluvčí Kauflandu Renata Maieri.

Obchodníci budou vybírat lahve a plechovky povinně v prodejnách a na čerpacích stanicích s plochou nad 50 metrů čtverečních. Dobrovolně se mohou zapojit menší prodejny a obce, ale i například stánky, školy nebo jednorázové akce. Povinnost vybírat zálohované obaly budou mít i on-line prodejci.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.