[chooze:gallery;value:38084]
55letá Eva z Českobudějovicka vyrazila ke gastroenterologovi poprvé kvůli zdravotním potížím své dcery. "Vrátili jsme se tehdy z Egypta a dcera trpěla průjmy. Když jsem ji objednávala k lékaři, zeptala jsem se rovnou i na sebe, protože se mi často střídaly zácpy a průjmy," popisuje. Zatímco dcera si z dovolené přivezla běžnou střevní infekci, Evě vyšetření odhalilo ulcerózní kolitidu, tedy chronický zánět střev. "Střevní potíže mě trápí asi 12 let. Nikdy předtím mě ale nenapadlo, že může jít o tak závažnou diagnózu," řekla.
"Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky u nás každý rok přibude asi 6 000 nových pacientů. Neumíme je zcela vyléčit. Pokud jim ale nasadíme vhodnou terapii včas, mohou žít stejně kvalitně jako zdraví lidé," vysvětluje lékař a místopředseda České gastroenterologické společnosti Martin Bortlík.
[chooze:article;value:558917]
Své onemocnění nebrala Eva zpočátku příliš vážně. Pokaždé když se objevily potíže, brala si aminosalicyláty v tabletkách, které dostala. Takto fungovala přibližně čtyři roky, dokud se nemoc nezhoršila.
"Našla jsem ve stolici krev. V tu chvíli jsem si řekla, že léčbu musím brát důsledněji," vzpomíná. V konvenční léčbě tak pokračovala ve specializovaném centru v Jihlavě, kam začala dojíždět, a přibyly jí lokální kortikoidy.
Naděje v podobě moderní léčby
Tato léčba však nezabírá všem a pacienti se mnohdy potýkají s vedlejšími účinky. Naději na plnohodnotný život by pro řadu pacientů oproti tomu mohla znamenat moderní léčba, kterou v současnosti podstupuje přibližně 12 000 pacientů. Reálná potřeba této terapie je podle Bortlíka minimálně dvojnásobná.
Eva se brzy setkala s první závažnou atakou trvající dva měsíce. "Potýkala jsem se se stavy, kdy urgentně musíte jít na záchod, a pokud okamžitě nejdete, je problém," řekla. Za dva roky přišla druhá ataka, tentokrát půlroční. Když na podzim roku 2020 udeřila další, musela už Eva opustit místo ve velké nadnárodní firmě a po roce a půl odešla do plného invalidního důchodu.
[chooze:article;value:541390]
Omezování v běžném životě a vedlejší účinky kortikoidů se silně odrazilo na její psychické pohodě. "Musela jsem brát léky proti řídnutí kostí, měla jsem vysoký krevní tlak a zhoršilo se mi vidění. Nemluvě o třesu po celém těle, masivních výkyvech váhy a ztrátě svalové hmoty," popisuje.
Nadějí se pro ni stala biologická léčba, kterou jí nabídli v Českých Budějovicích, ta ale nezabrala. Když nefungovaly ani další dva typy biologických léků, začali lékaři zvažovat operaci a odebrání celého tlustého střeva.
Nakonec zkusila Eva poslední, čtvrtý typ biologické léčby, který konečně pomohl a na němž je nepřetržitě od roku 2022. "Je to pro mě úplně nový svět. Pořád jsem ještě zesláblá, ale snažím se postupně vrátit do kondice. Jsou dny, kdy se cítím, jako bych vůbec nebyla nemocná," raduje se Eva.
Doktor Martin Lukáš zkoumá možnosti léčby Crohnovy choroby na miniprasátkách (4/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.