Stále se prohlubující spolupráce mezi Ruskem a Čínou přiměla Evropskou unii a Severoatlantickou alianci (NATO) k reakci. Podle Australského institutu strategické politiky se Západ snaží posílit vztahy se zeměmi východní Asie.
"Ruská invaze na Ukrajinu 24. února 2022 přiblížila Evropskou unii podobně smýšlejícím státům v Asii, včetně Japonska," uvedli analytici. "Navzdory rozdílné historii a kulturám sdílíme stejné hodnoty týkající se mezinárodní politiky, konkrétně dodržování mezinárodního právního řádu založeného v roce 1945," dodali.
Evropská unie a NATO si jsou dle analytiků dobře vědomi spolupráce nastolené mezi Vladimirem Putinem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. "EU bere na vědomí politickou a hospodářskou podporu, kterou Rusku poskytuje Čína," uvedli experti. "Čína v zásadě podporuje ruský postoj k USA, NATO a západní Evropě," dodali.
[chooze:article;value:593096]
"Během téměř tří let války na Ukrajině bylo vytvořeno spojení mezi východní Evropou a východní Asií. Z politického hlediska by bylo ruské vítězství interpretováno jako důkaz, že agrese se vyplácí a může uspět, protože liberální demokracie světa jsou slabé, rozdělené, postrádají strategické porozumění a raději se soustředí na obchod a zisk, než aby se držely zákona," upozorňují odborníci.
Možná i z toho důvodu nelení v posilování vztahů ani Rusko. Skupina států BRICS, která je konkurencí Evropské unie, se od roku 2025 rozrostla hned o několik partnerských zemí. Jak připomíná portál Geopolitical Economy, do řad uskupení se nově přidala také Nigérie. Její vstup znamená, že země BRICS zahrnují 54,6 procenta světové populace.
Mezi partnerské země se nově zařadilo také Alžírsko, Bělorusko, Bolívie, Kuba, Indonésie, Kazachstán, Malajsie, Nigérie, Thrajsko, Turecko, Vietnam, Uganda a Uzbekistán. Uskupení tak bude zodpovědné za více než 40 procent světového hrubého domácího produktu. Podle odborníků je tak možné, že bude silnější než Západ.
[chooze:article;value:589909]
"Pokud něco ukázal nedávný summit BRICS v Kazani, pak je to skutečnost, že pokud rozdělíte svět na Západ a zbytek, zbytek je mnohem větší a více sjednocený než západní oligarchie," okomentovala americká novinářka Eve Ottenbergová pro portál Counter Punch.
Organizaci BRICS založily v roce 2009 Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Rok na to se plnohodnotným členem stala Jihoafrická republika a v roce 2023 se připojily také Argentina, Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.
Trump potvrdil schůzku s Putinem. Válku musíme ukončit, je to průšvih, řekl:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.