Zásadní změna. NASA chce předělat vesmírný program

Významný milník, který pomůže objasnit existenci života na planetě Mars. Tím je podle americké NASA mise Mars Sample Return, jejíž součástí je i vesmírné vozítko Perserverance. Na rudé planetě sbírá vzorky vulkanických a sedimentárních hornin, které postupně ukrývá na povrchu Marsu.

Rover, který na Marsu přistál v únoru 2021, postupně ukládá vzorky z kráteru Jezero, který byl kdysi skutečnou přírodní nádrží. Sklad s těmito cennými exempláři je teď potřeba vyprázdnit a materiál doručit vědcům k výzkumu. To má ale podle expertů trvat dalších 16 let.

[chooze:article;value:551201]

​"Transport vzorků z Marsu bude jednou z nejsložitějších misí, jaké kdy NASA realizovala. Rozpočet 11 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 261 miliard korun) je ale příliš vysoký a datum návratu v roce 2040 je příliš vzdálené," uvedl ředitel NASA Bill Nelson.

Projekt, na kterém NASA spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou, má vyjít v přepočtu na 261 miliard korun, ale NASA chce náklady snížit na polovinu. Komplikací je navíc i plánovaný termín transportu. Zatímco mise agentury NASA by měla vzorky hornin dopravit na Zemi až kolem roku 2040, čínská mise na Mars chce stejný úkol splnit do roku 2030.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.