Zásadní změna v českých školách. Žáci se budou připravovat na mimořádné události

Rámcové vzdělávací programy definují hlavní cíle, obsah vzdělávání, očekávané výsledky učení a dovednosti, které by měli žáci a děti v jednotlivých stupních vzdělávání získat. Oba revidované dokumenty procházely pod vedením NPI úpravami už od roku 2021. Členům a konzultantům pracovní skupiny se do vzdělávacích programů podařilo ukotvit například informace o fungování integrovaného záchranného systému nebo zásadách požární prevence. 

Programy obsahují také všeobecnou přípravu na různé mimořádné události včetně rozsáhlejších přírodních katastrof. "Učit děti, jak předcházet nebezpečí a jak se chovat během mimořádných událostí, považujeme za nesmírně důležité. Jsou to znalosti a dovednosti, které si děti s sebou ponesou až do dospělosti," vysvětlil náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru pro prevenci a civilní nouzovou připravenost Daniel Miklós.

Podle něj se děti vždy mohou nečekaně dostat do situace, kdy nabyté znalosti využijí. "Jsme proto velice rádi a považujeme za správný krok, že se povedlo problematiku ochrany člověka za mimořádných událostí do rámcových vzdělávacích programů takto ukotvit," řekl Miklós. 

[chooze:article;value:594176]

Stávající programy části této problematiky obsahují, informace ale nejsou jednotné a neučí se uceleně ve vzájemném kontextu. To se může změnit už od září tohoto roku, kdy mohou školy výuku podle nově upravených rámcových vzdělávacích programů dobrovolně zahájit.

Od školního roku 2027/2028 bude nová výuka povinná v prvním a šestém ročníku. Od školního roku 2031/2032 bude povinnost vzdělávání podle nových rámcových vzdělávacích programů platit pro všechny ročníky.

V předškolním věku se děti budou učit například reagovat na bezpečnostní pokyny, rozeznávat některá nebezpečí a jaké jsou způsoby ochrany. Programy určené základním školám jsou rozdělené podle nižšího a vyššího stupně. Žáci se s jejich pomocí naučí třeba vysvětlit funkci základních složek integrovaného záchranného systému nebo uplatnit adekvátní způsoby bezpečného chování v modelových situacích ohrožení.

Co budou obsahovat jednotlivé vzdělávací oblasti znázorňuje tabulka:

Deset výhrůžek útoky ve škole za pět dní. Brutalita dětí je dnes úplně jinde, říká expert (1/2025):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.