Moderní bydlení

Země stojí na hranici katastrofy. Mohou za to lidé

Ubývající biologická rozmanitost představuje pro lidstvo podle vědců vážné riziko, píše deník Guardian. Podle odborníků stojíme na pokraji prolomení limitů Země a je třeba jednat, jinak bude lidstvo čelit katastrofě.

"Již nyní nám hrozí značné škody a my se vydáváme směrem, kde jich bude ještě více," uvedl profesor aplikované ekologie na univerzitě v Readingu Tom Oliver. Obává se, že negativní změny budou postupovat velmi rychle. "Myslím, že v příštích 15 až 20 letech budeme určitě svědky pokračující potravinové krize," dodal. 

[chooze:article;value:576091]

​"Budeme svědky stále častějších konfliktů o přístup k ubývajícím zdrojům," uvedl Andrew Terry ze Zoologické společnosti v Londýně.

Podle některých studií se od roku 1970 snížily populace volně žijících živočichů v průměru o 73 procent. "Je ostudné, že náš jediný druh je příčinou vymírání tisíců dalších," doplil Oliver a zdůraznil, že lidé jsou na přírodě závislí, a vymírání druhů je tak vážný problém.

BBC s odkazem na Mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby uvádí, že vymírání druhů způsobuje zejména zemědělství, těžba dřeva, kácení, lov a nadměrný rybolov. 

Vymírání zvířat se dostalo na alarmující úroveň. Deset druhů úplně zmizí (11/2023):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.