Zemi může zasáhnout asteroid Bennu. Vedlo by to ke globální zimě

[chooze:gallery;value:39052]

Podle odhadů astronomů má Bennu šanci 1 ku 2 700, že v září roku 2182 ovlivní dění na planetě Zemi. To by mělo odpovídat 0,037% pravděpodobnosti. Přestože je šance dopadu na Zemi malá, výzkumný tým modeloval účinky, které by kolize mohla lidské planetě přinést. Ty zahrnují změny globálního klimatu a ekosystémů napříč pevninou a oceány. Studii odborníci zveřejnili v časopise Science Advances

Středně velké asteroidy, jako je Bennu, se podle vědců se Zemí srazí každých 100 až 200 tisíc let. Výzkumníci také zjistili, že kolize roku 2182 by mohla planetu výrazně ochladit a vést ke globální zimě. Další efekty by mohly trvat i roky. 

[chooze:article;value:594786]

"Naši raní lidští předkové mohli zažít některé z těchto středně velkých asteroidových událostí již dříve. To mohlo mít potenciální dopad na lidskou evoluci, a dokonce i naši vlastní genetickou výbavu," vysvětlil podle webu CNN vedoucí autor studie doktor Lan Dai.

Výzkumníci k práci použili klimatické modely a počítač Aleph na mezinárodním centru pro výzkum klimatu ICCP. Jejich výsledky ukázaly dramatické narušení chemického složení atmosféry během několika let po dopadu. Zpočátku by náraz vytvořil silný kráter, rázovou vlnu a zemětřesení. Velké množství uvolněných plynů by mohlo vystoupat do atmosféry a změnit tak zemské klima s přetrvávajícími účinky.

[chooze:article;value:595956]

Nejhorší scénář zahrnující 400 milionů tun prachu vířících v zemské atmosféře, by vedl ke globální zimě nebo období nízkých teplot a sníženého slunečního záření. "Klimaticky aktivní aerosoly, včetně prachu, sazí a síry, by po dopadu mohly přispět k mnohaletému ochlazení," předpověděl Lan Dai. 

Náhlý dopad zimy by znamenal nepříznivé klimatické podmínky pro růst rostlin, což by mohlo vést ke snížení fotosyntézy v suchozemských a mořských ekosystémech o 20 až 30 %. "To by pravděpodobně způsobilo masivní narušení globální potravinové bezpečnosti," uvedl autor studie.

Pokud by Bennu zasáhl oceán, vyvolalo by to masivní vlnu tsunami a do vzduchu vypustilo velké množství vodní páry. Koncentrace železa v prachu by tak mohla napomoci rozkvětu řas. 

[chooze:article;value:596136]

Bennu je asteroid starý více než čtyři a půl miliardy let, uvádí NASA. Vědci se domnívají, že složení vesmírného tělesa bylo hotové během deseti milionů let od vzniku naší Sluneční soustavy. Původně ale objekt získal pojmenování "1999 RQ36". S názvem, který asteroid nese dnes, přišel v roce 2013 devítiletý Michael Puzio ze Severní Karolíny, který vyhrál soutěž o pojmenování.

Jméno Bennu odkazuje na staroegyptské božstvo, konkrétně složku slunečního boha. Benu jako takový představoval v Egyptě mytologickou bytost v podobě posvátného ptáka. Název vychází ze slovesa "veben", někdy překládaného také jako "povstat ze skvělosti". 

Výbuch asteroidu rozzářil oblohu. Kamera zachytila padající ohnivou kouli (12/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.