[chooze:gallery;value:37674]
"Na Slunci došlo k sérii erupcí, z nichž minimálně jedna vychrlila k Zemi plazmatický oblak nabitých částic. Ten by měl zasáhnout Zemi v průběhu silvestrovských večerních hodin," popsal astronom z Fyzikálního ústavu v Opavě Petr Horálek pro TN.cz.
Podle amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) na Slunci proběhla silná erupce až třídy G3. Vzniká tak šance na pozorování polární záře i v našich zeměpisných šířkách, uvádí Horálek. "Zda opravdu k úkazu dojde, není zcela jisté. Modelování slunečního větru je velmi komplikované," doplnil.
[chooze:article;value:577365]
Zájemci by měli mít výhled k severnímu obzoru nerušený světelným znečištěním. Aktuální šanci na pozorování polární záře pomůžou určit specializované weby.
Letošní rok byl v Česku na úkaz, který většina lidí znala jen z fotografií ze severských zemí, poměrně bohatý. Už v květnu polární záři lidé pozorovali nebývale silně napříč republikou. Od té doby se objevila ještě několikrát.
Pokud by se polární záře neobjevila, doporučuje na silvestra Horálek i další pozorování. "Jistým úkazem je viditelnost planety Venuše. Ta je už nyní krásně pozorovatelná na večerní obloze jako nejjasnější nebeský objekt po Slunci a Měsíci. Dá se spatřit už za soumraku nad jihozápadním obzorem jako nepřehlédnutelný nebeský objekt i z měst," přiblížil.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.