Evropská komise předložila v září 2018 návrh o sezónních změnách času. Očekával se tak konec střídání každoročních posunů, a to ve všech zemích Evropské unie. Přestože je návrh již šest let starý, nebylo dosud přijato žádné konečné rozhodnutí. V platnosti tak stále zůstává nynější systém se změnou času o jednu hodinu.
"Návrh nařízení Komise byl projednáván na pracovní úrovni za rakouského předsednictví v roce 2018, ministři se mu věnovali naposledy v prosinci 2018," sdělila tisková mluvčí na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu Alice Krutilová.
"V následujícím roce na pracovní úrovni nedošlo k žádnému pokroku, mnohé země potřebovaly více času pro přípravu své národní pozice a po Evropské komisi bylo požadováno také doplnění posouzení dopadů návrhu, protože to původní z roku 2018 nebylo dostatečné," doplnila.
[chooze:article;value:579336]
Aby bylo možné přijmout právní posuny, musí se shodnout Rada i Evropský parlament. Zatímco Evropský parlament přijal k návrhu postoj v březnu 2019 a pro ukončení střídání hlasoval už v roce 2021, k zaujetí postoje Rady je nutné, aby návrh podpořila většina členských států, což se dosud nestalo.
"Od doby finského předsednictví ve druhé polovině roku 2019 je návrh mezi členskými státy v Radě zablokován a Rada nikdy nepřijala svou pozici tak, aby se o návrhu dalo jednat s Evropským parlamentem, který svou pozici stanovil ještě za předminulého legislativního období v březnu roku 2019. Dá se tak shrnout, že v dohledné době rozhodně nelze čekat, že by byl návrh schválen, není totiž ani projednáván," uvedla Alice Krutilová.
Situaci v pátek okomentoval i poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na platformě X: "Těšíte se na změnu času o víkendu? Doufám, že rok 2026 bude posledním a státy se konečně shodnou na jednom času. V dnešní době nedává střídání žádný smysl. Ukrajina zrušila střídání časů letos v červenci. Kdy EU?"
Střídání času existovalo ještě před samotným vznikem Evropské unie. Letní čas byl totiž zaveden už během první světové války za účelem úspory energie. V mnoha zemích byl pak znovu obnoven v 70. letech minulého století. Dnešní směrnice vstoupila v platnost v roce 2001.
Lidé změnu času nevítají. Způsobuje problémy se soustředěním i spánkem, řekl lékař:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.