Moderní bydlení

Zubaři chybí v Praze i v regionech. Podle Šmuclera je to chyba pojišťoven

Bolesti, otoky, občas i krvácející stavy po vytrženém zubu – to jsou nejčastější důvody, proč pacienti vyhledávají zubní pohotovost. V pražské Nemocnici Na Františku letos ošetřili už 6 500 akutních případů, z toho 30 % pacientů bylo mimopražských.

"Ošetřujeme i dětské klienty, samozřejmě za asistence rodičů a zhruba to číslo je mezi pěti a šesti sty," uvedl ředitel nemocnice David Erhart. "Čísla z polikliniky Spálená, což je poliklinika hlavního města Prahy, kde také provozujeme i dětskou zubařskou pohotovost, tuším že v minulém roce to bylo až 50 % pacientů mimopražských," popsala náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

[chooze:article;value:586361]

​Jsou to hlavně pacienti ze středních Čech, Královéhradecka, Liberecka a Ústecka. Někteří nemohou najít stomatologa, jiní využívají dobrou dostupnost, někteří se bojí zubaře a nechávají to až na poslední chvíli.

Jenže ani pražská kapacita není nafukovací, v nemocnici na Františku proto otevřeli další zubní pohotovost. Vybavení ordinace přišlo Prahu na více než dva miliony korun a pacienti do křesla mohou prakticky usednout už nyní. "Hlavní město dalo 1 800 000 korun a provozně budeme přispívat každý rok 800 tisíc korun," přiblížila Udženija.

Střídat se tam bude 24 lékařů. Někteří budou dojíždět až z Hradce Králové. "Něco jiného je organizovat zubní pohotovost na úrovni Prahy, kdy ty ordinační hodiny jsou večer. To znamená, že ti lékaři normálně pracují ve svých praxích a večer si jdou přivydělat," vysvětlila stomatoložka Bára Malíková.

Jenže ani v Praze není situace nejrůžovější, i tam na pohotovost často míří lidé, kteří nemají vlastního zubaře. "Stává se nám, že občané z Prahy 1 nejsou schopni se registrovat u zubních specialistů, protože neexistuje dneska místní příslušnost," řekl radní Prahy 1 Michal Müller (ODS).

[chooze:article;value:574808]

​"Nepřijímáme nové pacienty. Možná za půl roku," zněla odpověď ze zubní ordinace na otázku ohledně volných kapacit. A právě běžné zubní ordinace pohotovosti proto mnohdy suplují.

Ještě horší situace než v Praze je často v menších městech a obcích. Zatímco stomatologická komora tvrdí, že na pojišťovnách vloni nebyl nahlášený ani jediný člověk, který by do jednoho roka nesehnal zubaře, třeba Králíky na Orlickoústecku jsou už rok a půl bez zubního lékaře. Až do loňska tam ordinovali dva cizinci, jenže české úřady jim zakázaly u nás léčit.

"V Králíkách žijí čtyři tisíce obyvatel, spádově jich tam patří další čtyři tisíce. Ještě loni tu ordinovali dva zubaři z ciziny – Ukrajinka a Ázerbájdžánec," popsal tamější starosta Václav Kubín (SproK). Jenže pak přišel příkaz shora, stomatologové musí skončit, nesplňují atestace požadované v EU.

"Rizika spojená s jazykovou neznalostí nelze připustit. Mezi podmínky patří ověření diplomu, notifikace k výkonu povolání, bezúhonnost ze země původu, nutností je složení zkoušky v češtině," vysvětloval mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

[chooze:article;value:571491]

Podle Romana Šmuclera, Prezidenta České stomatologické komory, není prostor pro jakýkoli risk se zdravím pacientů. "Pak jsou lidi, kteří jsou doživotně poškození nebo mrtví, když někdo chce na chrupu ušetřit dva tisíce korun a pak mu způsobí škodu za sto tisíc, a pak ten člověk zmizí zpátky do třetí země, a že jsme takových případů měli stovky nebo tisíce," přiblížil.

Obě ordinace jsou teď zavřené, podle starosty jsou stále plně vybavené a teoreticky by klidně mohly otevřít zítra. Jenže už 20 měsíců se o místo zubaře v Králíkách nikdo nepřihlásil, ani přes slibované benefity. "Byt, pomoc s financemi, s půjčkou, ordinace jsou vybavené," vyčetl Kubín.

Oba stomatologové se přesunuli o 12 kilometrů dál, za hranice do polského Mezilesí, kam za nimi teď pacienti dojíždí. "Do Králík jsem se dostala vlakem nebo autobusem, sem mě musí někdo přivézt, ale jsem vděčná za to, že vůbec někam můžu jít," řekla jedna z pacientek.

"Jestli nejsou aprobovaní, tak to vadí. Kdybych někoho přepadl na Václavském náměstí a odjel do jiné země, tak, než mě chytí, to možná bude chvilku fungovat. Ale já jsem jenom letos měl tři mrtvé po špatném ošetření, kde jsem dělal znalecké posudky, spousta lidí, co přišli o zuby," popsal Šmucler.

[chooze:article;value:553038]

Například v týdnu vedení kraje Vysočina uvedlo, že v kraji chybí desítky stomatologů a není možné je sehnat ani přes statisícové bonusy. Přesto komora tvrdí, že zubařů u nás je dostatek. Problém je ale v tom, že velké procento z nich nechce dělat takzvaně na pojišťovnu. Modernější metody léčby pojišťovny nehradí, a tak zubaři raději zůstávají ve velkým městech, kde je větší počet lidí, kteří jsou ochotní za ošetření platit.

To ale Šmucler popírá a podle něj je to chyba zdravotních pojišťoven. "Jestli pojišťovna má pocit, že chybí zubní lékař v Králíkách, tak to je hrozně jednoduché. Řeknou, jediná nová smlouva bude v Králíkách a dokud nebude v Králíkách, nedáme ji do Pardubic, a je to vyřešené," řekl s tím, že třeba v Rakousku to tak funguje.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.