Zvednuté závory nemusí značit volnou cestu. Vlak může projet i tak, říká expert

V Černošicích je železničních přejezdů hned několik. Ani na jednom z nich ale přerušované bílé světlo nesvítí. Důvodem je modernizace trati mezi pražským Radotínem a budoucí odbočkou Berounka. Po trati proto projíždějí opravárenské vlaky.

"Případ, kdy vlak projel přes zvednuté zabezpečovací zařízení, je v naprostém pořádku. Jedná se o pracovní vlak a on se pohybuje na takzvané vyloučené koleji. To znamená, že na této koleji je vypnuté zabezpečovací zařízení. Kdyby bylo v činnosti, závory by byly neustále dole a blokovalo by to dopravu," vysvětlil dopravní expert Milan Werner.

Upozornění na probíhající práce se obvykle dává, když je trať uzavřená v obou směrech. V tomto případě je ale vyloučena jen jedna kolej, zatímco po druhé jezdí běžné vlaky. Tam už závory fungují normálně – při průjezdu vlaku se spustí a rozsvítí se červené světlo.

[chooze:article;value:593093]

"Ten vlak, když potřebuje vjet do prostoru železničního přejezdu, se smí pohybovat maximálně desetikilometrovou rychlostí a určitě bude troubit. Povinností každého řidiče podle zákona 361, paragrafu 8 je počínat si před vjezdem na železniční přejezd obzvláště opatrně a přesvědčit se, že nepřijíždí vlak," dodal Werner.

To ale neplatí jen v případě oprav na trati, ale i při poruše. Pokud nefunguje světelná signalizace, maximální povolená rychlost se snižuje na 30 kilometrů v hodině. "Neznamená to automaticky, že neprojede žádný vlak. Řidiči by měli dbát maximální opatrnosti a vždy se před přejezdem rozhlídnout," upozornil Lukáš Hutta z BESIPu.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.