Co se týče schválení min pro Ukrajinu Bidenovou administrativou, podle Mikuleckého to přišlo deset minut po dvanácté. Dodal, že podobná pomoc pro Ukrajinu tu měla být už dávno. Nejpozději v době, kdy začalo Rusko přebírat iniciativu na bojišti, už měly být miny na cestě. Ideálně ale ještě podstatně dříve.
"V situaci, ve které jsme, už měla mít Ukrajina dostatek ženijních prostředků, mezi které patří i protipěchotní miny, nejpozději v roce 2014, kdy Rusko poprvé zaútočilo na Ukrajinu, okupovalo Krymský poloostrov a bylo jasné, že Rusku to stačit nebude a bude chtít v té agresi pokračovat," řekl Mikulecký.
[chooze:article;value:584305]
Za rozhodováním Joea Bidena stála podle Mikuleckého předvolební kampaň v USA. "Po volbách, které vyhrál Donald Trump, Joe Biden ví, že mu zbývají v podstatě dva měsíce ve funkci a to, co udělá teď, už nikdo nemůže zneužít proti němu nebo proti Kamale Harrisové v případných volbách, a naopak on se tím může nějakým způsobem zapsat do dějin," vyjasnil Mikulecký. Upozornil ale, že doporučení k podobnému rozhodnutí visely ve vzduchu už delší dobu.
"Zatím jsem nezaznamenal nějaké nesouhlasné výroky ze strany evropských států od relevantních osob. Samozřejmě budou to kritizovat různé nevládní organizace, které mají svoji existenci postavenou právě na boji proti používání různých pozemních min. Ale žijeme v demokratické společnosti, takže vždycky bude někdo, kdo bude mít nějaký nesouhlasný hlas," dodal Mikulecký.
[chooze:article;value:584176]
Jak přiblížil, protipěchotní miny jsou záludné zbraně, které představují ohrožení i pro civilisty. Pokud miny používá pravidelná armáda a vede si údaje o tom, kde jsou uloženy, tak se pak tyto oblasti dají odminovat. Problémem je ale využívání těchto zbraní nepravidelnými jednotkami, například v Africe, kde pak vznikaly velké ztráty mezi civilisty, proti čemuž se postavila třeba princezna Diana.
"Víte, on by to měl být spíš budíček pro nás, abychom odstoupili od Ottawské úmluvy a začali miny opět používat minimálně tam, kde mají svůj význam, například podél hranice s Běloruskem a ruskou Kaliningradskou oblastí. A ne kvůli probíhající migrační krizi, což by mi někdo mohl podsouvat, ale právě proto, že to jsou ta místa, kudy by Rusové mohli vést útok na členské země NATO. A ta minová pole jsou velmi, ale velmi účinným prostředkem, jak útočníka zpomalit a často i naprosto zastavit," prohlásil Mikulecký. Česká republika podepsala Ottawskou úmluvu v roce 1997. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.