Volby, zvyšování platů i mediální novela. Politici budou mít v roce 2025 napilno

Jak politici loňský rok zakončili, tak ten letošní zahájí. Jedním z prvních bodů bude debata o růstu platů ústavních činitelů. K závěrečnému hlasování se v roce 2024 zákonodárci nedostali. Změna zákona, podle které by platy vzrostly téměř o sedm procent, by měla přitom platit už od ledna. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale to, že ho budou muset projednat obě komory Parlamentu ještě tento měsíc, není problém.

"My počítáme s tím, že třetí čtení ve Sněmovně [proběhne] 15. ledna, do konce ledna projednání na plénu Senátu, včetně podpisu pana prezidenta. To znamená opravdu v únoru, v okamžiku, kdy budou potřebovat účtárny rozhodnout o stanovení výše platů," řekl Jurečka.

Dalším vládním návrhem, který zákonodárci nestihli projednat v uplynulém roce, je například tzv. velká mediální novela, podle které by se měly zvýšit koncesionářské poplatky. Na stole je toho ale mnohem víc.

[chooze:article;value:589191]

​Koalice chce dokončit velkou řadu zákonů, například zákon o digitalizaci zdravotnictví, který v současnosti čeká na projednání ve druhém čtení. Slibuje si od něj zlepšení pro jak pacienty, tak samotné lékaře a zdravotníky.

Tím hlavním, co ovlivní celý rok 2025 na politické scéně, jsou podzimní volby do Poslanecké sněmovny. V těch se rozhodne, kdo zemi povede další čtyři roky. Nějaké velké změny zákonů tak ve volebním roce podle politologů nelze očekávat.

"Na velké reformy není čas ani prostor. To znamená, že vláda se bude snažit prodat to, co se jí podařilo, opozice naopak bude kritizovat vládu, že to, co prosadila, dopadá na životy lidí," řekl politolog Milan Školník.

[chooze:article;value:589480]

​Vláda podle svého legislativního plánu prací pro poslední rok svého působení chce do Sněmovny poslat ještě zhruba 80 změn zákonů. Z velké části se jedná o implementace legislativních závazků Česka vůči Evropské unii.

"Těch zákonů, které jsou dnes v běhu, je 200, vláda přitom ještě připravuje některé další normy. Já jsem velmi skeptický po tom, co jsme viděli – ať už co se týká obstrukcí, nebo i těch přílepků –, že ten legislativní proces bude jednoduchý. Osobně se domnívám, že spíš budeme svědky té předvolební kampaně než nějaké politické práce," uvedl politolog Lukáš Valeš.

Rovnou 200 nových zástupců do dolní komory Parlamentu budou moci Češi letos poprvé vybírat také pomocí korespondenční volby ze zahraničí.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.