Bek chce výrazně změnit výuku dějepisu. Děti to nepochopí, bojí se Kettner z SPD

V nedělním Za pět minut dvanáct se střetli ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a místopředseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu za SPD Zdeněk Kettner. Hlavním tématem byly změny ve výuce dějepisu.

Ministerstvem připravovaná reforma chce omezit memorování a zaměřit se více na souvislosti a dovednosti. Nové osnovy by měly obsahovat také zmínky o dějinách genderu nebo historické roli sexuálních menšin.

Podle Beka jde o věc připravovanou už několik let. "Trochu opožděně doháníme dluh z minulosti," tvrdí. "Není to žádná revoluce. Má jít o posilování kompetencí, které děti získají," dodal. "Neberme to ale tak, že se děti mají učit méně. Mají se učit trochu jinak. Rozsáhlé encyklopedické znalosti chceme nahradit hlubším pohledem na některá témata," zdůraznil.

[chooze:article;value:547108]

Kettner se ale obává, že to děti nepochopí. "Bude tomu rozumět a aktivně se do toho zapojí jen určitá hrstka těch dětí, které mají předpoklady jít pak na gymnázium. Ale většinu dětí to nebude ani bavit," myslí si.

Shoda mezi oběma nepanovala, ani co se týče genderové výuky. "LGBTQ+ a škála pohlaví nemá žádné historické opodstatnění. Je to nový ideologický konstrukt. Třeba sexuální orientace historické opodstatnění má. Ta tady byla, je a bude a dokážu si představit, že bude nějaká rozprava s dětmi, jak na tuto skupinu bylo nahlíženo v určitých historických obdobích," oponuje plánům Kettner.

[chooze:article;value:550878]

"Já si myslím, že to do výuky patří," tvrdí ale Bek. "I to slovo gender, které u nás funguje vůči některým jako rudý hadr, má svoji normální vědeckou rovinu a lze popsat, že v některých společnostech se ženy považují téměř za věc a některé je považují za rovnocenné lidské bytosti," vysvětlil.

"I u LGBTQ+ komunity je vidět, jak se měnil pohled na tyto lidi, od toho, že jde o nemoc, po to, že se to respektuje jako normální stav. Tohle jsou věci, které lze ve škole pojmout bez nějakého ideologického problému," doplnil.

Podívejte se na celý záznam z pořadu Za pět minut dvanáct:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.