Ministryně školství Gillian Keeganové v pondělí zveřejnila pokyny pro ředitele škol, jak mají na svých školách prosadit navrhovaný zákaz mobilních telefonů. Ten by měl platit po celý den, včetně přestávek nebo oběda. Zda se budou ředitelé doporučenými pokyny řídit, je na jejich uvážení. Nejsou totiž zatím stanovena zákonem, píše web Mirror.
Ministryně vysvětlila důvody k zákazu používání telefonů během pondělního rozhovoru pro BBC Radio 4. "Do školy se chodíte učit, vytvářet nová přátelství, mluvit a stýkat se s lidmi a vzdělávat se. Ne sedět na mobilu a posílat zprávy, zatímco byste mohli s někým mluvit," řekla. Vydané pokyny nejprve konzultovala s řediteli škol, informuje portál The Guardian.
[chooze:article;value:542646]
Ředitelé se mohou rozhodnout, jaká pravila ohledně mobilních telefonů na svých školách zavedou. Příručka totiž představila celkem čtyři varianty. První návrh ředitelům doporučuje, aby žáci telefony do škol vůbec nenosili a nechali je doma. Podle druhého návrhu mají děti ihned po příchodu do školy odevzdat mobily učitelům, kteří jim je vrátí po skončení vyučování.
Podle třetí varianty mají žáci telefony uschovat ve škole na nějakém bezpečném místě, ke kterému nemají během dne přístup, například do uzamykatelných skříněk. Poslední doporučený návrh umožňuje žákům mít zařízení u sebe, celý den ho ale musí mít vypnutý v tašce. Nikdo ho nesmí ani vidět, ani slyšet.
Vládní příručka má 13 stránek a mimo jiné zdůrazňuje, že vedení škol musí žákům srozumitelně vysvětlit důvody, které k novým opatřením vedly. Upozorňuje také na to, že omezit používání telefonů by měli i učitelé, zejména před žáky. Pokud rodiče budou potřebovat své děti během výuky kontaktovat, mají to dělat prostřednictvím školní kanceláře.
Po zákazu mobilních telefonů na školách vláda poprvé volala před třemi lety. Ačkoliv se nově zveřejněná doporučení vláda zatím uzákonit nechystá, ministryně to podle webu BBC do budoucna nevylučuje. "Pokud by ty doporučené pokyny nefungovaly, tak zvážíme, co je třeba udělat," dodala.
[chooze:article;value:538261]
Vliv digitálních technologií na děti je často diskutované téma také v České republice. Nadace Sirius v tiskové zprávě minulý týden upozorňovala na to, že 19 % žáků přiznalo negativní vliv nadměrného užívání telefonu na jejich běžný život. Vyplynulo to z průzkumu organizace Replug me.
Děti nejčastěji používají telefony večer před spaním, a potom dostatečně nespí. Doporučené délky spánku nedosahuje ani třetina z nich. Podíl na tom podle Radky Kůřilové z Replug mají i rodiče, protože si se svými dětmi o digitálních technologiích nepovídají. Je přitom prokázáno, že nadměrné a návykové užívání technologií vede k různým poruchám.
"Je těžko možné, abychom si představovali, že u dětí majících problémy se zvládnutím technologií můžeme pracovat se scénáři zákazu a nedostupnosti. V širším pohledu je možné problémy s užíváním technologií vnímat jako poruchy seberegulace, a seberegulační dovednosti u dětí umíme posilovat a trénovat,“ řekl Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
"Musíme hledat způsob, jak děti s technologiemi učit žít a zacházet, ptát se, co a v jakém věku je vhodné i jak posilovat u rodičů jejich kompetenci v této oblasti své děti vést," upozornil na nezbytnou prevenci.
Mobilní telefony ve školách už některé země zakázaly (12/2023):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.