Zná to asi každý z nás. Tu jsou to bolesti zubů, jindy zad. Sáhneme po kouzelné pilulce a bolest je pryč. Jenže tím si zaděláváme na možná ještě větší problém. "Pokud pacient neví, jaká je příčina té bolesti, tak by rozhodně tu bolest neměl tlumit analgetiky. A měl by zajít ke svému lékaři," má jasno prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.
Lékaři upozorňují na rizika spojená s dlouhodobým a častým užíváním analgetik. Například nadměrné množství paracetamolu může poškodit játra nebo ledviny. "I léky, které jsou volně prodejné, mají řadu nežádoucích účinků. Například u léků, které jsou proti bolesti, je velmi obvyklé, že mohou poškodit ledviny, mohou kumulovat vodu v těle a tím zatěžují třeba srdce," nastínil lékař Zorjan Jojko.
[chooze:article;value:530745]
"U dlouhodobého používání a často nadužívání analgetik klesá jejich účinnost, mohou poškozovat játra a ledviny. A potom, když pacient potřebuje skutečnou léčbu, tak je neúčinná," dodal Kubek.
"Obliba volně prodejných léků a doplňkového sortimentu mírně roste. Útrata Čechů za volně prodejný sortiment meziročně roste zhruba o 10 % každý rok," řekl výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Filip Vrubel.
Loni jsme za ně utratili 13 miliard korun. Pro správný účinek je přitom důležitá správná dávka a interval užívání. "U řady volně prodejných léčiv je uvedena maximální doba, kdy je možné užívat léčiva bez konzultace s ošetřujícím lékařem. Nejvíce spotřeb je hlášeno u léků proti bolesti a horečce, u léků pro léčbu překyselení žaludku a u léků proti alergii," sdělila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková. Nadměrné užívání léků není jen problémem Česka, ale prakticky všech vyspělých zemí.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.