Tehdejší prezident Miloš Zeman si před devíti lety nadšeně prohlížel jihlavskou výrobu ultralehkých letadel. Dokonce si sedl za knipl tamního leteckého simulátoru a chvíli pilotoval.
Prezident totiž podporoval čínské investice v Česku a právě čínská společnost firmu kupovala. Plánovala se výroba nejméně desítek letadel za 330 milionů korun. Teď je původní firma v úpadku a propustila všechny zaměstnance.
[chooze:article;value:560974]
Aktiva firmy už mají noví majitelé. Společnost se přejmenovala, přestěhovala nově sídlí v jihlavském průmyslovém areálu. "Výroba je naplněná, zakázek je tolik, že nestíháme dělat," říká Radim Štěrba, výrobní ředitel nového vlastníka společnosti Air Operation Technologies.
Zatímco si exprezident Zeman užívá důchodu a přes léto se plaví třeba na člunu, jím podporovaní Číňané u nás pomalu vyklízí pozice. Už odstoupili i třeba z letecké společnosti Smartwings nebo z fotbalové Slavie.
"Slibované čínské investice do České republiky nepřitekly, rozhodně ne v řádu stovek miliard korun, naopak v poslední době pozorujeme, že se někteří investoři stahují pryč," potvrzuje ekonom Štěpán Křeček.
Čínský kapitál v Česku stále ještě je ve strojírnách Žďas ve Žďáru nad Sázavou nebo v pivovarech Lobkowicz, kam patří třeba i jihlavský pivovar Ježek.
"Lze očekávat, že čínské investice budou směřovat do Maďarska, které se stává trojským koněm Číny v rámci Evropské unie," domnívá se ekonom Křeček. Jak případná maďarsko-čínská spolupráce skončí, bude podle ekonomů záležet na tom, jak dlouho bude Budapešť dělat přesně to, co po ní Peking chce.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.