"Musí mít zvládnuté chování vůči osobám, protože když chodí po Hradě mezi turisty, tak se musí chovat normálně. Musí mít určitě vyvinutý kořistnický pud, musí to být sebevědomá zvířata, která jsou schopná střežit objekt Pražského hradu," uvedl kynolog Hradní stráže Jan Kříž.
K dispozici má stráž desítky psů. Jde o dva typy, hlídkové psy a specialisty na vyhledávání výbušnin, kterým se říká bombaři. Nejčastěji jde o německé a belgické ovčáky. "Výcvik probíhá v kurzech v délce tří měsíců, kdy psovodi se psy projdou kurzem, kde se naučí poslušnost a tu specializaci, ať už tu hlídkovou, nebo na hledání výbušnin," dodal kynolog.
[chooze:article;value:587957]
Každý pes má u Hradní stráže svého psovoda, se kterým tvoří nerozlučnou dvojici. Pokud by však došlo k situaci, že by byl pes přidělen novému psovodovi, čeká oba důležitý proces – společné přezkoušení. Tento krok je klíčový pro to, aby si zvíře na nového páníčka zvyklo a aby se mezi nimi vytvořilo pevné pouto.
"Hradní stráž nakupuje psy ze soukromého sektoru, takže nakupuje zvířata ve věku 12 až 36 měsíců. To už dokážeme zjistit, jestli jsou způsobilí k výcviku a jestli zdravotně jsou na tom tak dobře, aby mohli sloužit. U nás psi slouží do zhruba osmi let věku, kdy jim to musí dovolit zdraví a musí projít přezkoušením. Každý rok nebo každé dva roky," popsal Jan Kříž.
[chooze:article;value:527386]
Pokud se v hlídaném objektu objeví narušitel, stačí jedno jediné gesto psovoda a čtyřnohý strážce okamžitě zasáhne. Narušitele zpacifikuje a zajistí, aby se dál nehnul už ani o krok. Profesionální souhra psa a psovoda je působivá, pro narušitele jednoznačně nepříjemná. Vojáci se rozhodli vyzkoušet nejen psa, ale i reportérku TV Nova Kristýnu Bezděkovou. Do kapsy jí vložili vzorek výbušniny a nechali psa, ať si ji "prověří". Pes nezaváhal a výbušninu do pár vteřin našel.
"U psů, kteří vyhledávají výbušniny, chceme pasivní značení, to znamená, že pes se u nalezeného vzorku zastaví a sednutím ukáže psovodovi, že tam něco je. To štěkání je nebezpečné, protože může spustit rozbušku a odpálit nástražné zařízení," okomentoval Jan Kříž.
Mimo službu jsou psi se svými psovody doma, kde si mohou užít klid a odpočinek. Být součástí rodiny pomáhá budovat jejich vzájemnou důvěru a upevňuje vztah, na kterém stojí jejich spolupráce. Psovodi a jejich čtyřnozí kolegové jsou živým důkazem toho, že za dokonalou ochranou nestojí pouze tvrdý výcvik a disciplína, ale především silné a vzájemně propojené partnerství. Na celý díl pořadu se podívejte pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.