Pro mnoho rodičů i učitelů je sexuální výchova nadále kontroverzním tématem. Dokonce tak, že ji na škole odmítají, jak v anketě TN Live uvedla jedna z maminek. "U nás, kde jsou děti ve škole, tak tam to rodiče odsouhlasili, že tam nechtějí sexuální výchovu," řekla. Dodala, že se na škole, kam chodí její děti, o sexu neučí ani v rámci biologie.
Nicméně z průzkumů vychází, že mladí lidé mají o sexuální výchovu zájem. První zkušenosti se sledováním pornografie mají nynější děti už třeba v první nebo druhé třídě. "Předškolní unie před třemi roky realizovala takové hluboké šetření. Ptala se asi tisíce studujících a drtivá většina z nich říkala, že by tohle ve školách uvítala. Zároveň sexuální výchovu ve školách vyžadují různé mezinárodní expertní organizace, třeba Světová zdravotnická organizace nebo UNESCO, které poukazují na to, že je to zásadní pro zdravý vývoj dítěte," shrnula Nejedlová.
Podle Adamce se jedná o citlivé a kontroverzní téma. I on ale potvrdil, že děti u něj na škole jsou rády, že se o těchto tématech učí. "Jsou tam ovšem někteří, kteří to odmítají a necítí se v tom dobře, protože je to pro ně osobní a citlivé téma. Pro to, aby se dala bourat tabu, aby se dala otvírat citlivá témata, musí být bezpečné prostředí. A to ne vždycky v těch školách je. My třeba máme ve třídách 12 až 14 dětí a individuální přístup. A velmi pečlivě se snažíme, aby tam nebyly ani náznaky nějaké šikany. Ne vždycky se nám to daří. V běžném prostředí se tato témata otevírají těžko. Proto je část učitelů i část rodičů proti," popsal Adamec.
[chooze:article;value:555312]
Sexuální výchova je povinná
Podle ministerstva školství nelze sexuální výchovu neučit. "O školním vzdělávacím programu rozhoduje ředitel školy, schvaluje ho školská rada. Z tohoto pohledu mohou mít rodiče určitý vliv na jeho obsah. Zástupci zákonných zástupců ovšem tvoří pouze třetinu členů školské rady, tedy sami si zrušení čehokoliv odhlasovat nemohou. O čem však nemůže rozhodnout ředitel školy, to jsou výstupy rámcového vzdělávacího programu. Z nich nelze v ŠVP (školní vzdělávací program, pozn. red.) školy vynechat žádný. Nelze tedy ze školního vzdělávacího programu vypustit vzdělávací obsah týkající se sexuální výchovy," uvedlo ministerstvo na dotaz TN Live.
Realita je ovšem jiná. Rámcové vzdělávací programy jsou podle Adamce obtížně naplnitelné a školy mnoho věcí nestíhají. Často proto volí, že vynechají ta témata, která jsou jim nejméně příjemná nebo kvůli kterým jim dělají rodiče dusno. "To je běžná situace mnoha státních i nestátních škol, že nespokojení rodiče přicházejí a velice ostře vyjadřují nesouhlas s tím, co se ve škole stalo – ať už oprávněně, či neoprávněně –, nebo jak se zachovala učitelka k jejímu dítěti, jak to, že mu dala pětku," poznamenal.
"My jsme ale zjistili, že tou největší překážkou ve školách je to, že se zaprvé školy často obávají toho, že si rodiče budou stěžovat, přestože v praxi se to zatím neukazuje, a to, že jim chybí metodická podpora. A to se ukazuje jako ta největší bariéra, proč některé školy se do toho nepouští," zmínila Nejedlová. Z průzkumu Konsentu ve spolupráci s agenturou NMS Research podle ní vychází, že si až 85 % dotázaných přeje, aby se sexuální výchova učila už nejpozději na druhém stupni.
[chooze:article;value:576689]
Kvůli sexuální výchově dali dítě na jinou školu
Adamec si negativní postoj některých lidí vůči sexuální výchově vysvětluje i jejich zkušeností z totalitního režimu, který se lidem snažil vštěpovat různé hodnoty. "Nemají rádi, když jim někdo tlačí nějaké hodnoty. Chtějí si rozhodnout sami," řekl. Nic na tom nemění ani fakt, že se může jednat stanovisko zkušených odborníků.
"Mohl bych říkat příklady, co slyším o tom, jak probíhá sexuální výchova v některých školách. A jak jsou ti lidé nesmírně nespokojení a někteří kvůli tomu dávají děti do naší školy, protože tohle tam nechtějí, v žádném případě. A chtějí děti ochránit před takovýmto typem výchovy. Je to opravdu politikum," doplnil Adamec.
Část sexuální výchovy by ale měli zvládnou i rodiče v prostředí domova. Mnozí si ale nesou určitý hendikep ze svých školních let, kdy měli nekvalitní sexuální výchovu. "Spousta z nich bude radši, když to za ně vyřídí ta škola. A z těch dat, která máme od mladých lidí, tak jenom 15 % mladých lidí považuje rodiče za ten svůj primární zdroj informací o sexu. Drtivá většina těch mladých lidí naopak získávala informace od svých vrstevníků anebo od nějakých on-line zdrojů, ale rodiče a škola byli až na tom pozdějším místě. A pokud to tedy nedělají rodiče, tak je potřeba, aby jim v tom pomohla ta škola," upozornila Nejedlová.
Poznamenala také, že škola by se měla více zaměřit na základní informace, zato hodnotové pojetí sexu a vztahů, například zda by měl být sex až po svatbě a podobně, by měli mít zase na starosti hlavně rodiče. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.