Regulaci některých návykových látek, jako je například kratom nebo HHC, určuje zákon, který schválila Sněmovna, Senát a dočkal se i podpisu prezidenta. Podle tohoto zákona budou moci existovat obchody specializované na prodej těchto látek. Nákupy přes internet budou vyžadovat identifikaci a v automatech už nepůjdou koupit vůbec.
Tento návrh se však nelíbí europoslanci Ivanu Davidovi, podle kterého problémy způsobené kratomem či HHC jen umocní. "Nepotřebujeme další legální drogu či návykovou látku, se kterou jsou a budou problémy a která povede k dalšímu zhoršování zdravotního stavu obyvatelstva hlavně kvůli závislostem. Nesouhlasím s novelou už z obecného hlediska," prohlásil David.
Naproti tomu jde podle bývalého europoslance Mikuláše Peksy o krok správným směrem. "Ty látky se tady prodávaly a prodávat se budou. To, že se jako stát zbavíme kontroly nad prodejem, není rozumné. Je to nevýhodné pro stát a nebezpečné pro uživatele," myslí si Peksa.
[chooze:article;value:550894]
Podle něj díky regulaci ubude rizik spojených se zdravotními dopady na konzumenty. "Novela vytváří právní rámec, ve kterém se pohybujeme a můžeme situaci kontrolovat. V ilegalitě ochrana zákazníka neexistuje a to pak má zdravotní dopady. Jsem příznivcem toho, aby člověk byl transparentně informován o tom, co konzumuje, stejně jako to vidíme u krabiček cigaret," řekl Peksa.
Opačný názor má ale David, podle kterého se zpřístupněním veřejnosti situace jen zhorší. "Víme, že alkohol ani cigarety se dětem neprodávají, ale seženou si je. Tímto ten argument padá. Důležité je, aby ta látka byla málo dostupná. Čím dostupnější je, tím nebezpečnější je a tato opatření pouze zvyšují dostupnost," argumentoval David.
Další debata, která se v souvislosti s návykovými látkami vede, se točí okolo alkoholu. Česká republika se totiž řadí mezi světové lídry v jeho konzumaci. "Regulace alkoholu je výbušné téma, které by se ale mělo řešit. V severských zemích učinili nějaká pravidla, která zlepšila jejich situaci, která byla dlouhodobě špatná," podotkl Peksa.
V případě alkoholu nechce David regulaci, naději vidí spíše v řešení následků. "Naprostá většina lidí u nás alkohol konzumuje v malém počtu. Mělo by být usnadněno léčení závislosti. Spousta lidí se propije do vysokého stadia závislosti, aniž by si toho kdokoli všiml," upozornil.
Na celou debatu se podívejte zde:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.